Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


18:00, 22 Haziran 2018 Cuma
19:44, 20 Mart 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Kerkük'te 'bayrak' tartışması büyüyor
Kerkük'te 'bayrak' tartışması büyüyor

Irak'ın Kerkük Kenti Valisi Kerim'in Nevruz kutlamaları çerçevesinde kentteki tüm devlet kurum ve kuruluş binalarının üzerine IKBY bayrağının asılması talimatına Türkmenlerin tepkisi sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak'ta Kerkük merkezli Türkmeneli Partisi Başkanı Rıyaz Sarıkahya, yaptığı açıklamada, ''Kerkük Valisi Necmeddin Kerim'in il meclisine sunduğu yazı daha onaylanmadan kentteki tüm hükümet binalarının üzerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bayrağının asılması kabul edilemez." dedi.

"İKİ BAŞLI YÖNETİM"

Kentte tartışmalara neden olan bayrak konusunu Kerkük'ün renkleri açısından "tehlike" olarak değerlendiren Sarıkahya, "Devlet kurum ve kuruluşlarının üzerine iki ayrı bayrağın çekilmesi iki başlı yönetim anlamına gelir. Kerkük, ülke anayasasına göre belli bir bölgeye (IKBY) değil, Basra, Kerbela ve Bağdat gibi merkezi yönetime bağlıdır.'' diye konuştu.

"TÜRKMENLER DE TÜRKMEN BAYRAĞINI ASMAYA BAŞLAYACAK"

Sarıkahya, valinin talimatları doğrultusunda IKBY bayrağının kentin kamu kurumlarında asılı durması halinde Türkmenlerin de Türkmen bayrağını söz konusu binalara asmaya başlayacağını ifade etti.İlgili Konular ırak Kerkük IKBY Türkmen
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş