Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


10:46, 25 Haziran 2018 Pazartesi
17:41, 11 Eylül 2017 Pazartesi

  • Paylaş
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ürdün'de
Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov Ürdün'de

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "Suriye'de barışçıl hayata yeniden dönülmesi için bir fırsat varsa, bunun değerlendirilmesi gerekir" açıklamasında bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen Es-Safadi ülkenin başkenti Amman'da bir araya geldiği bildirildi.

Bölgesel temaslarda bulunmak üzere Amman'a gelen Lavrov ile Safadi görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Lavrov, "Suudi Arabistan, Suriye krizini bitirme konusunda kararlı. Bunun için Astana görüşmelerini destekliyor." dedi.

Ürdün ile ortak yönlerinin olduğunu söyleyen Lavrov, "Suriye'deki akan kanın bir an önce durdurulması, insani krize çözüm bulunması ve Birleşmiş Milletler kararlarına göre gerçek bir anlaşma sağlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Lavrov, Türkiye ve İran ile birlikte Astana görüşmeleri çerçevesinde çatışmasızlık bölgesi oluşturulması için çalıştıklarını aktararak, "Uluslararası kanunlara ve ülkelerin içişlerine saygı gösterilmeli. Suriye'de barışçıl hayata yeniden dönülmesi için bir fırsat varsa, bunun değerlendirilmesi gerekir." diye konuştu.

Lavrov, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile faydalı görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Öte yandan, Ürdün sınırlarının terör örgütü DEAŞ ve başka milislerden temizlenmesinin gerektiğini söyleyen Safadi, "Suriye krizi konusunda iki ülkenin çıkarları örtüşüyor." dedi.

Safadi, Suriye'de çatışmanın sona ermesini istediklerini söyleyerek, "Daha sonraki aşama barışçıl çözüm ve Suriye halkının kabul ettiği bir aşamaya ulaşmak." ifadelerini kullandı.

Taraflar ayrıca İsrail-Filistin görüşmeleri konusunda barış görüşmelerinin dondurulması konusunda uyarıda bulundu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş