Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:25, 21 Nisan 2018 Cumartesi
17:46, 13 Ekim 2017 Cuma

  • Paylaş
Kazak-Kırgız sınırı normale döndü
Kazak-Kırgız sınırı normale döndü

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek ile Kazakistan'ın Almatı şehri arasındaki Korday sınır kapısındaki uzun kuyruklar bugün itibari ile sona erdi.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan ile Kırgızistan arasında yaşanan siyasi gerilim sınır kapılarında krize yol açmıştı. Sınır kapılarının Kazakistan tarafından sıkı kontrole alınması sonrasında uzun araç kuyrukları oluşmuştu.

"Azattyk Radiosu" adlı Kırgız haber ajansının verdiği habere göre 12 Ekim Perşembe akşamından itibaren sınırdaki geçişler yeniden normale döndü. Kırgızistan'ın başkenti Bişkek ile Kazakistan'ın Almatı şehri arasındaki Korday sınır kapısındaki uzun kuyruklar bugün 13 Ekim itibarıyla sona erdi.

Bilindiği gibi Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in Kırgızistan'ın cumhurbaşkanlığı seçimleri adaylarından Ömürbek Babanov ile görüşüp açıkça desteğini belirtmesi iki ülke arasında diplomatik krize neden olmuştu. Bu görüşmenin ardından Kırgızistan, Kazakistan'a protesto notası vermişti.

Kaynak: QHA

 İlgili Konular Kazakistan kırgızistan
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş