Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:32, 25 Haziran 2018 Pazartesi
16:17, 07 Aralık 2017 Perşembe

  • Paylaş
Alman SPD partisinin olağan kurultayı başladı
Alman SPD partisinin olağan kurultayı başladı

SPD Genel Başkanı Schulz, 2025 yılına kadar "Avrupa Birleşik Devletleri" ve ortak anayasa oluşturulması önerisinde bulundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Alman Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Martin Schulz, Avrupa Birliği'nin (AB) 2025 yılına kadar "Avrupa Birleşik Devletleri"ne dönüştürülmesini ve ortak anayasa için anlaşma yapılmasını önerdi.

Schulz, başkent Berlin'de başlayan 3 günlük SPD olağan parti kurultayında yaptığı konuşmada, dünyadaki büyük rekabetten dolayı AB'nin daha da güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Avrupa bizim garantimiz." dedi.

Göç akını ve iklimin korunması gibi önemli sorunları Almanya'nın tek başına çözemeyeceğini, sorunların sadece AB'nin daha büyük bir dayanışma içine girmesi ile çözülebileceğini belirten Schulz, bunun için "Avrupa Birleşik Devletleri"nin oluşturulmasını, ortak anayasayı kabul etmeyen üye ülkelerin de doğrudan AB'den ayrılmalarını önerdi.

Fransa, Hollanda, Finlandiya ve Avusturya gibi ülkelerde, ayrıca Almanya'da da aşırı sağcıların güçlendiğine dikkati çeken Schulz, daha iyi ve güçlü bir Avrupa yaratmamaları durumunda aşırı sağcıların gelecekte daha da başarılı olabileceklerini söyledi.

Aşırı sağcıların söylemlerini saçmalık olarak niteleyen ve bu kişilerin yabancıları kötü ya da düşman gibi göstermelerine izin vermeyeceklerini ifade eden Schulz, toplumda çeşitliliğin ve çoğulculuğun önemine değindi.

"Almanya göç ülkesidir ve bundan kaynaklanan sorumluluklarımızı yerine getirmemiz lazım." diyen Schulz, bu bağlamda savaştan kaçan insanların Almanya'ya kabul edilmesi konusunda da bir sınır belirlenemeyeceğini kaydetti.

Partisinin güçlenmesi gerektiğini, bunun Almanya'yı, Almanya'nın da Avrupa'yı güçlendireceğini dile getiren Schulz, bu nedenle Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partileri ile koalisyon görüşmelerine ucu açık şekilde başlanması yönünde parti yönetiminin aldığı karar için de onay istedi.

SPD'nin gençlik kolunu oluşturan Jusos'un Genel Başkanı Kevin Kühnert ise parti kongresinde yaptığı konuşmada, bir kez daha koalisyon görüşmelerine başlanmasına karşı olduklarını vurguladı.

Söz konusu kararın da oylanacağı parti kurultayında bugün parti genel başkanı ve yardımcılarının seçimi yapılacak.İlgili Konular almanya SPD
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş