Analistler İdlib için uyarıda bulundu | Ortadoğu | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:40, 18 Haziran 2018 Pazartesi
10:41, 10 Ocak 2018 Çarşamba

  • Paylaş
Analistler İdlib için uyarıda bulundu
Analistler İdlib için uyarıda bulundu

Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre İdlib’deki son rejim saldırılarını müteakiben 70 binden fazla insan evini terk etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

On binlerce Suriyeli, Suriye rejiminin muhaliflerin elindeki son şehir İdlib’e düzenlediği ağır bombardımanların arasında şehirden kaçmaya devam ediyor. Ciddi bir insanlık dramı yaşanabileceği yönündeki ikazlar ardı ardına geliyor.

Suriye’deki birçok hastanenin bağlı olduğu Tıbbi Bakım ve Yardım Kuruluşları Birliği’nin (UOSSM) güvenlik direktörü Ahmed Dbis, “Asıl hedefleri insanları sağlık hizmetlerinden mahrum bırakmak, muhalif sağlık personelini öldürmek ve insanları kaçmaya zorlamak. Tam bir trajedi yaşanıyor şu anda,” diyor.

Birleşmiş Milletler’in verdiği rakamlara göre İdlib’deki son rejim saldırılarını müteakiben 70 binden fazla insan evini terk etti. Şehirde halihazırda ülkenin başka yerlerinden kaçıp gelmiş 1 milyondan fazla muhacirin olduğu tahmin ediliyor. Şehirden kaçanlarsa Türkiye sınırına yakın yerlere sığındılar.

Saldırılar, bu ay içinde Rusya’nın ev sahipliğinde, rejim ile muhalefeti “ulusal diyalog” için bir araya getirilmesi maksadıyla Soçi’de yapılması planlanan konferansın da arifesine denk geldi. Daha önce BM himayesinde, Cenevre’de yapılan görüşmelerde bir netice alınamamıştı.

 İlgili Konular Suriye İdlib
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş