Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


01:27, 21 Nisan 2018 Cumartesi
12:38, 13 Nisan 2018 Cuma

  • Paylaş
Suriyeli muhalif Kürtlerden Afrin'deki geçici meclise destek
Suriyeli muhalif Kürtlerden Afrin'deki geçici meclise destek

Suriye Kürt Ulusal Konseyi Başkanı Molla, dün Afrin'de kurulan geçici yerel meclise olumlu yaklaştıklarını dile getirerek, "Dün Afrin'de kurulan meclise olumlu bakıyoruz." ifadelerini kullandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) Başkanı Suud Molla, dün Afrin'de kurulan geçici yerel meclisi desteklediklerini söyledi.

Molla, Afrin'deki yerel meclisin kurulması hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yerel meclise olumlu yaklaştıklarını dile getiren Mola, "Afrinlilerden oluşan ve Afrin halkının yararına kurulan her meclisi ENKS olarak destekliyoruz. Dün Afrin'de kurulan meclise olumlu bakıyoruz." ifadelerini kullandı.

Afrin halkına evlerine dönme çağrısı yapan Molla, terör örgütü YPG/PKK'yı sert bir dille eleştirerek, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar 100'e yakın ENKS üye ve yetkilisi YPG/PKK'ya bağlı sözde emniyet gücü tarafından alıkonuldu. Suriye'nin karanlık hapishanelerinde işkence görüyorlar. YPG/PKK, bunları serbest bırakmıyor."

Molla, YPG/PKK'lıların Zeytin Dalı Harekatı başlaması üzerine Afrin'de alıkoyduğu ENKS üyelerini başka bir yere kaçırdığını söyledi.

YPG/PKK'nın işgal ettiği bölgelerde baskılara devam ettiğine dikkati çeken Molla, "YPG/PKK, sivil halka baskı yapmaya ve gençleri alıkoyup silah altına almaya devam ediyor." dedi.

DÜN GEÇİCİ MECLİS KURULMUŞTU

Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, kendi kendilerini yönetmek ve kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için dün geçici bir meclis kurmuştu.

Başkanlığa seçilen Züheyir Haydar, yaptığı açıklamada, meclisin geçici olduğunu, tüm ilçe halkının evlerine dönüşünden sonra daha demokratik bir seçim yapılacağını vurgulamıştı.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş