Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


07:48, 20 Nisan 2018 Cuma
13:52, 14 Nisan 2018 Cumartesi

  • Paylaş
Dumalıların tahliye konvoyuna rejim bölgesinde silahlı saldırı
Dumalıların tahliye konvoyuna rejim bölgesinde silahlı saldırı

Suriye'de Esed rejiminin abluka ve yoğun saldırılarla ele geçirdiği Doğu Guta'daki kimyasal silah saldırısı mağduru Dumalıları taşıyan 21. tahliye konvoyuna, rejim bölgesinden geçerken silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 1 çocuk hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralandı.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Doğu Guta'daki Dumalıları taşıyan 21. tahliye konvoyuna rejim yanlılarınca düzenlenen silahlı saldırıda 1 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı.

Başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yer alan Duma ilçesinden dün gece geç saatlerde ülkenin kuzeyine doğru hareket eden 21. tahliye konvoyuna sabah saatlerinde, rejim kontrolündeki Hama ilini Halep'e bağlayan Esirye-Hanaser yolunda silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi.

Konvoydakilerden edinilen bilgiye göre, rejim yanlısı silahlı milis Şabbihalarca açılan ateş sonucu 1 çocuk öldü, 4 kişi yaralandı.

21. tahliye konvoyunun önümüzdeki saatlerde Fırat Kalkanı bölgesine girmesi bekleniyor.

20. TAHLİYE KONVOYU FIRAT KALKANI BÖLGESİNE GİRİŞ YAPTI

Diğer yandan Doğu Guta'dan Dumalı siviller ile askeri muhalifler ve ailelerini taşıyan 85 otobüslük 20. tahliye konvoyu dün akşam saatlerinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Bab ilçesine giriş yaptı.

Kafilenin Bab ve Azez ilçelerindeki barınma merkezlerine yerleştirildiği öğrenildi. Doğu Guta'dan 20'inci, Duma'dan 8'inci olan ve dün akşam Bab'a ulaşan tahliye konvoyunda, 1413'ü çocuk, 903'ü kadın olmak üzere toplam 3 bin 532 kişi yer aldı. Duma'da tahliyeler sürecek.

Fırat Kalkanı bölgesine giriş yapan son konvoyla birlikte şimdiye kadar Doğu Guta'dan çıkmak zorunda kalanların sayısı 61 bini geçti.

22 Mart'ta başlayan zorunlu tahliyeler kapsamında Haresta, Arbin, Zemelka ve Ayn Terma bölgelerinden sivilleri ve askeri muhalifleri taşıyan 12 konvoy İdlib ve Halep'in batı kırsalına ulaşmıştı.

2 Nisan'da ise Duma'dan ilk tahliyeler başlamış ve 2-5 Nisan'da sivilleri ve yaralıları taşıyan dört tahliye konvoyu ilçeden ayrılmıştı.

Duma ilçesinden ayrılan en son kafile 5 Nisan'da Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Bab ilçesine ulaşmış ve daha sonrasında ilçeden tahliyeler durmuştu.

Rejim güçlerinin 7 Nisan'da Duma ilçesine düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78 sivilin ölmesinin ardından Duma ilçesindeki askeri muhalif grup Ceyşül İslam ile Rus yetkililer arasında tahliye görüşmeleri başlamıştı.İlgili Konular esed Doğu Guta Suriye
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş