Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:59, 21 Haziran 2018 Perşembe
09:21, 12 Haziran 2018 Salı

  • Paylaş
Bahreyn'de BAE destekli darbe planı
Bahreyn'de BAE destekli darbe planı
Foto: Bahreyn Kralı Hamed

BAE'nin desteğini alan Bahreyn Kralı Hamed, 48 yıldan beri Başbakanlık yapan amcası Halife’yi azletmenin hazırlığında.

Ortadoğu'da her ülkenin iç işleri karışan Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE), şimdi de Bahreyn'de bir saray darbesi düzenleme peşinde.

El Kuds El Arabi gazetesinin haberine göre, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa, 1970'ten beri Başbakanlık görevini yürüten öz amcası Halife bin Selman'ı devirmek için harekete geçti. Başbakan Selman'ın hanedan içerisinde Kral'ın sevmediği isimleri kolladığını belirten gazete, Hamed'in değişiklikle en küçük oğlu Saray Muhafızı Komutanı Nasır'ı da veliahtlığa getirmeyi tasarladığını yazdı.

İSRAİL KARŞITI PRENSE TASFİYE

Midle East Eye'a konuşan diplomatik kaynaklar ise saray darbesinin BAE Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed'in desteğini aldığını söyledi. Bin Zayed'in Nasır bin Hamed'i birinci veliahtlığa getirerek hem yönetimi gençleştirmek hem de Bahreyn içerisindeki Kudüs ihanetine karşı yükselen sesleri bastırmak istediği kaydedildi. Bahreyn'de Başbakan Selman ile mevcut veliaht Selman bin Hamed'in, İsrail ve BAE ile yakınlaşma politikasından rahatsızlık duyduğu ifade ediliyor.

Kaynak: Timeturk

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş