Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:45, 24 Şubat 2018 Cumartesi
Güncelleme: 06:20, 08 Aralık 2011 Perşembe

  • Paylaş
Mısır mumyalarının esrarı
Mısır mumyalarının esrarı

Mumya, Mısırlıların mutekidatıyla müterafık, bir muhafaza-i uzviyet… Öldükten sonra ecsadları çabuk çürüyen insanların cesetlerini, hava, su, toprak ve bunların yardımcısı milyonlarca mikropların tahribatından kurtarmak, mümkün olduğu kadar bu cesetleri ebediyete ulaştırmak için olduğu gibi muhafaza etmek…

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

8 Aralık 1927-Servet-i Fünun Dergisi-Nr: 160

Mısır Mumyalarının Esrarı

Binlerce sene geçti. Eski Mısırlıların bugün elde edilen, asırlarca toprak altında yatmış iken hiç bozulmamış bir halde meydana çıkarılan eserlerine şimdiki medeniler hayran… Bu hayret, Eski Mısırlıların sanatta nasıl olmuş da bu devirdeki alat ve edevat, sair marifet ve sanat vasıtaları onlarda yok iken hele makine devrinden pek uzak bulunurlarken, o derece ileriye varmışlar? Bu cihet ma’tuf… Birde bugünkü medenilerde dâhil, gelip geçen muhtelif milletler Mısırlıların mumyalarını taklit edememişler, bunların esrarına erişememişler.

Mumya, Mısırlıların mutekidatıyla müterafık, bir muhafaza-i uzviyet… Öldükten sonra ecsadları çabuk çürüyen insanların cesetlerini, hava, su, toprak ve bunların yardımcısı milyonlarca mikropların tahribatından kurtarmak, mümkün olduğu kadar bu cesetleri ebediyete ulaştırmak için olduğu gibi muhafaza etmek… Mısır mumyalarının gayesi bu.

Belki milletler Mısırlıların itikatlarını gütmüş olsalardı, medeniyette, fen ve marifette ilerlemelerine nazaran, mumyacılıkta da Mısırlılar mertebesine varmaya daha büyük bir emel ile çalışırlardı. Buna vasıl olurlardı. Fakat bu devrin insanlarında, medenilerinde vakı’a derece derece mevtaya hürmet vardır. Bu hürmet onların cesetlerini mezarlarında bozulmadan, çürümeden muhafaza kaydıyla hiçte mukayyed değildir, ancak onların hatırasına riayet, bu hatırayı idame şeklindedir. Ruhun ebediyetine mutekid olan metemedenlerden fani cisme, bedene lüzumundan fazla, mısırlılar gibi, ehemmiyet verenler yoktur.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş