Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


13:57, 22 Haziran 2018 Cuma
Güncelleme: 09:10, 19 Aralık 2011 Pazartesi

  • Paylaş
Fas emiri vefat etti
Fas emiri vefat etti

Osmanlı basınında bugün, Fas emirinin vefatı ve yeni emirin seçilmesine dair bir haber yer alıyor

Emre Gül / Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Servet-i Fünun Dergisi, Nr: 160

Fas Emirinin Vefatı, Yeni Emirin İntihabı

Fas Emiri Molla Yusuf Fas’taki sarayında, 17 Teşrinisani’de birden bire vefat etmiştir. Bir iki ay evvel hastalanmış ise de son zamanlarda iyileşmemiş gibi görünüyordu. Vefatı nagehani olmasıyla oğulları bile yanında bulunamamıştır.

Fas sultanı Molla Hasan’ın oğlu olan Mola Yusuf 1912 senesi Ağustos’unda Emir intihab olunmuş, terk-i emaret eden biraderi Molla Hafız’ın yerine oturmuştu. Molla Hafız’da 1908 Kânunusani’de terk-i emarete mecbur tutulan diğer biraderi Abdülaziz’den emareti almıştı.

Müteveffi 1880’de Meknes’de doğmuştur, validesi Çerkes cariye idi. Tarih-i veladetine göre henüz genç ve 47 yaşında bulunuyordu. Molla Yusuf Emir olunca ikametgâhını Fas’tan Rabat’a nakil etmiş, on beş sene Fransızlara sadık kalmıştır.

Fas’ta emaret, ailenin ekber evladına yahut vefat eden emirin büyük oğluna intikal etmek mutad değildir.  İrtihal vukuunda ulema, erbab-ı hal ve akd toplanırlar, kimi emarete layık görürlerse onu intihab ederler. Müteveffi Yusuf’un üç oğlu vardır. İntihab icrasıyla emarete küçük oğlu Seyyid Mehmed layık görülmüştür.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş