Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


19:46, 23 Mayıs 2018 Çarşamba
13:07, 30 Ocak 2012 Pazartesi

  • Paylaş
Osmanlı basınında bugün
Osmanlı basınında bugün

Osmanlı basınında bugün, Japonya veliahdının evlenmesine dair bir haber yer alıyor

Emre Gül

Servet-i Fünun, Nr: 1682-208

Osmanlı basınında bugün, Japonya veliahdının evlenmesine dair bir haber yer alıyor

Japonya Veliahdının İzdivacı

Japonya Veliahdı Prens “Şişibo” Japonya’nın sabık Washington, …Londra sefiri Mösyö “Matsudaria” nın kızıyla izdivaç etmiş ve izdivaç merasimi ahiren Tokyo’da icra edilmiştir. Prens Şişibo, İngiltere’nin Oxford Darü’l-Fünununda tahsilini ikmal etmiştir. Gelin de-Prenses Şişiyo-Amerika Darü’l-Fünunlarından birinden mezundur.

Japonya imparatoru, Taişo, henüz genç yaşında iken 1926 da vefat etmiş, yerine büyük oğlu İmparator olmuştu. Yeni İmparator yeni evlenmiş olmasıyla erkek çocuğa malik değildi.  Bir kız çocuğu dünyaya gelmiştir. Buda henüz pek küçüktür. İmparatorun üç kardeşi var ki bunların en büyüğü Prens Şişibo, ortancası Prens Takamaço, en küçüğü de Prens Sumi ‘dir. Bunlardan En büyüğü Prens Şişibo veliaht ilan olunmuştu. Ahiren izdivaç merasimi icra edilmiş olan bu prenstir. Gazetelerin yazdığına bakılırsa izdivacın son merasimi eski Japon usulü ü adatına göre yapılmıştır. Nihayet bu da kısa bir celselik iş olsa gerektir.  Yoksa naklettiğimiz resimlerde de görülmekte olduğu üzere, güvey, gelin Avrupalı kıyafetindedirler.

Sağ üst resim-Japon imparatoru ve izdivaç eden veliahdın büyük biraderi Hirohito hazretleri

Sağ alt resim-Japon veliahdının izdivacı: Sağda gelinin pederi, Japonya’nın Londra sefiri Mösyö “Matsudaria” ortada gelin olan Prenses Şişibo

Sol üst resim-Japon İmparatoriçesi (Nagako)Nagata hazretleri

Sol alt resim-Ahiren Tokyo’da izdivaç merasimi icra edilmiş olan Japonya veliahdı Prens Şişibo

Ortadaki resim-Japonya veliahdının izdivacı: Gelin Prenses Şişibo, bir Avrupalı kadın libasıyla, yanında ve arkasında arkadaşları genç Japon kızları

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş