Priştina'nın Süleymaniyesi yeniden açıldı-FOTO | Genel | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


23:41, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 12:54, 11 Ağustos 2010 Çarşamba

  • Paylaş
Priştina'nın Süleymaniyesi yeniden açıldı-FOTO
Priştina'nın Süleymaniyesi yeniden açıldı-FOTO

Priştina'daki Fatih Camii üç yıl sonra teravih namazıyla ibadete açıldı.

Kosova'nın başkenti Priştina'da Fatih Sultan Mehmet döneminde yaptırılan 'Fatih Camii', 3 yıl süren restorasyonun ardından ilk teravih namazında ibadete açıldı. Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) tarafından 2008 yılında başlatılan restorasyon çalışmaları sebebiyle tarihi cami ibadete kapatılmıştı.

piristina44.jpg

Aradan geçen zamanda camide namaz kılamayan Priştina halkı, tarihi mekanın ibadete açıldığı teravih namazına yoğun ilgi gösterdi. Camiyi dolduran cemaatin heyecanını Türkiye'den misafirler de paylaştı.

pristina.jpg

Fatih Camii'nin ibadete açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, merkez Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Kosova Türk Büyükelçisi Metin Hüsrev Ünler, TİKA Kosova Koordinatörü Kürşad Mahmat ve Bursa'dan misafirler katıldı. Türkiye'den gelen misafirlerle birlikte teravih namazı kılan cami cemaati, iki halkın kardeş olduğuna dikkat çekti.

piristina-2.jpg

TİKA Kosova Koordinatörü Kürşad Mahmat, 2008 yılında başladıkları restorasyon çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi. Caminin kubbe ve beden duvarlarını karbon elyaf çelikle kapladıklarını belirten Mahmat, zeminle birlikte komple caminin güçlendirildiğini kaydetti.

Yüzde 95'i tamamlanan caminin çevre düzenlemesi ile birlikte iç döşemesinde eksiklikler olduğunu hatırlatan Mahmat, çalışmaların bir kaç gün içinde sona ereceğini vurguladı. Mahmat, restorasyonun 550 bin euroya mal olduğunu sözlerine ekledi.

CAMİLER DOLUP TAŞTI


Balkanlar'daki Müslümanlar, Ramazan'ın ilk günü camilere akın etti. Kosova'nın başkenti Piriştina'da, camiler tıka basa doldu. Teravih namazına her yaştan Müslüman yoğun ilgi gösterdi. Genç ve yaşlıların yanı sıra kadınların da camide yer alması dikkat çekti.

Ramazan ayının büyük bir özlemle bekleyen Kosova'daki Müslümanlar, teravih namazının ardından birbirlerinin ramazanını tebrik ederek, hayır duasında bulundu. Camilerden dağılmakta acele etmeyen Kosova halkı, cami içerisinde uzun sure sohbet etmeyi tercih etti. Vatandaşlar, Ramazan ayını bir yıl boyunca özlemle beklediklerini belirterek, yaşadıkları heyecanı dile getirdi.

Kaynak: Cihan 
 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş