Fazla sarımsak beyne zararlı | Sağlık | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:35, 23 Haziran 2018 Cumartesi
09:34, 13 Ekim 2010 Çarşamba

  • Paylaş
Fazla sarımsak beyne zararlı

Uzmanlar gereğinden fazla alınan sarımsağın insan beynine zarar verebileceğini söylüyor.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, her derde deva olarak bilinen sarımsağın fazla tüketimi halinde felce neden olabileceğini belirtiyor

Yeni Şafak'ın haberine göre, Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz, tansiyonu düşürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, birçok kişinin de antibiyotik yerine kullandığı sarımsakla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sarımsağın gereksiz yere fazla tüketildiğinde felç riskini arttırdığını söyleyen Yavuz, "Kontrolsüz sarımsak kullanımında kan basıncı aniden, beyine giden kan dolaşımını olumsuz etkilemektedir. Beyindeki kan dolaşımı yeterli olmayan yaşlı hastalarda ise bu durum felç ile sonuçlanabiliyor. Acil servisimize felç belirtileri ile gelen birçok kişide felç oluşumundan önce sıkça sarımsak tükettiği ortaya çıkmıştır" dedi.

SARIMSAKTA AŞIRI TÜKETİM VAR

Halk arasında sarımsak kullanımının yaygınlaştığını vurgulayan Yavuz, faydalı olur düşüncesiyle hanımlarının sarımsağı yemeklerde, soslarda ve kızartmalarda kullandığını söyledi. Yavuz, "Son yıllarda alternatif tıbbın bize sunduğu imkânlar sayesinde sarımsağın faydaları hakkında televizyon programlarında, gazetelerde bilgiler yer alıyor. Sarımsağın tansiyonu düşürdüğü, bağışıklık sistemini güçlendirdiği hakkında bilgiler veriliyor. Fakat sarımsak gereksiz yere fazla tüketildiğinde felç riskini artırıyor" dedi.

İlaç yerine kullanmayın

Hipertansiyon hastalarının dahi ilaçtan çok sarımsak kullandığı yönünde tespitlerin olduğunu söyleyen Yavuz, "Sarımsak, tansiyon düşürücü etkisi nedeniyle halk arasında çok sık kullanılmaktadır. Yüksek tansiyon problemi yaşayan hastaların sarımsak tüketimine ağırlık verdiğini gözlemlemekteyiz. Sarımsak kullanımı ilaçların bile önüne geçmiştir. Çoğu hipertansiyonlu kişi, ilaçlardan çok sarımsak kullanmaya yönelmiştir. Sarımsağın kontrolsüz bir şekilde tüketilmesi tansiyonun ani düşmesine sebep olarak felç riski oluşturmaktadır" diye konuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş