Tarihten olaylar - 13:57, 19 Şubat 2011 Cumartesi
Musa heykelinin sırrı

Mezar anıtının iki kısımdan oluşmaktaydı. Üst kısmında Hz. Meryem, Hz. İsa ve papa’nın heykellerini bulunmaktaydı. Alt kısmının merkezinde Hz. Musa, sağında ve solunda Hz. Yakup’un kız kardeş olan iki karısı: Rachel ve Leah bulunmaktadır

Musa heykelinin sırrı

Semih Yakut - Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

Rönesans ya da öze dönüş diye tabir edilen dönemde batı da özellikle de İtalya da sanat, ticaret, ilim, mimarlık v.b. alanlarda Ortaçağ öncesi dönemdeki kaynaklara başvurulmaya başlanmıştı. Bunun sonucu olarak özdeki kaynaklar büyük bir hız ile Latinceye çevrilmeye başlanmıştı. Bu öze dönüş hareketi sonucunda bugün oluşan batı merkezli fikirler meydana geldi.

İşte bu dönemde 1505 yılında papa 2. Julius, Rönesans’ın en büyük sanatçısı olan Michelangelo’yu o döneme kadar eşi benzeri görülmemiş, devasa büyüklükte ve görkemli olmasını istediği kendi mezarını yapmak üzere görevlendirdi. Ancak devam eden ve mezar anıtının da içinde olacağı San Pietro İn Vinroli bazilikasından dolayı malzeme sıkıntısı yaşandı. Bunun üzerine Michelangelo Carrara’daki mermer ocaklarında aylarca çalıştıktan sonra Roma’ya geri döndü. Bu seferde maddi noktada papa ile anlaşamadı.

1513 yılında papa 2. Julius’un ölümü üzerine Michelangelo mezar anıtını yapması için tekrardan görevlendirildi. Mezar anıtına başlayan Michelangelo uzun bir süre sonunda tamamladı.


 
Mezar anıtının iki kısımdan oluşmaktaydı. Üst kısmında Hz. Meryem, Hz. İsa ve papa’nın heykellerini bulunmaktaydı. Alt kısmının merkezinde Hz. Musa, sağında ve solunda Hz. Yakup’un kız kardeş olan iki karısı: Rachel ve Leah bulunmaktadır.

Mezar anıtını merkezinde bulunan Hz. Musa, bir elinde on emir diğer eliyle de sakalını tutmaktadır. Musa uzun sakallı ve bıyıklıdır. Kaslı ve heybetli bir duruşu vardır. Yüzünde ona ihanet eden İsrail oğullarına duyduğu öfke vardır. Dizinde yer alan kumaşın her kıvrımı ustalıkla yapmıştır. Heykelde ışık-gölge oyunları vardır. Hz. Musa fiziksel olarak abartılmıştır. Heykellerin hepsinde Antik Yunan ve Roma döneminin özellikleri görülür. Hz. Musa’nın başında iki boynuz bulunmaktadır. Bu boynuzlar Rönesans döneminde yapılan çeviri azizliğine uğramıştır. Bu yüzden İtalyanlar, Traduttari veya Tradittori (çevirmen haindir) diye özlü sözleri bulunmaktadır.

Çeviride yapılan hata; İbranice de “keren” kelimesinin iki anlamı vardır: ışık yansıması ve boynuz. Tevrat’ı bu dönemde Latinceye tercüme eden çevirmen; Hz. Musa’nın başındaki ışık yerine, Hz. Musa’nın başındaki boynuz diye çevirmiştir ve bu o dönemde bütün çevirilerde bu şekilde çevrilmiştir. Bu yüzden hata anlaşılıncaya kadar uzun bir süre her alanda bu şekilde yansımıştır. 
Michelangelo Musa heykelini tamamladıktan sonra heykele “konuş” dediği ve bir iki adım geriye giderek elindeki çekici fırlatıp “kalk gidelim” dediği bir heykeldir.