Rusya Kırım'ı işgal etti | Tarihte bugün | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:46, 23 Haziran 2018 Cumartesi
Güncelleme: 17:29, 09 Temmuz 2010 Cuma

  • Paylaş
Rusya Kırım'ı işgal etti
Rusya Kırım'ı işgal etti

Rusya Kırım'ı işgal etti, Arjantin bağımsızlığını kazandı, Ankara Valisi intihar etti....


Dünya Bülteni / Tarih Servisi

ARJANTİN BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDI

9 Temmuz 1816’da Arjantin, İspanya’dan bağımsızlığını kazandı.


ANKARA VALİSİ NEVZAT TANDOĞAN İNTİHAR ETTİ

Tek parti döneminin sembol isimlerinden biri olan Anakara Valisi ve Belediye Başkanı Nevzat Tandoğan makam odasında tabancasını kafasına dayayarak 9 Temmuz 1946’da intihar etti.

RUSLAR KIRIM’I İLHAK ETTİ

1774’te Küçük Kaynarca Antlaşması ile bağımsızlığına kavuşan Kırım’ı Rusya kendi topraklarına kattı.

TÜRKİYE’DE İLK TELEVİZYON YAYINI YAPILDI

9 Temmuz 1952’de Türkiye'de ilk televizyon yayınları İ.T.Ü tarafından gerçekleştirildi.

ANAYASA KABUL EDİLDİ

9 Temmuz 1961’de Anayasa referandumu yapıldı. Anayasaların, yeni hazırlanmalarından sonra veya önemli değişikliklerde referandumla halkın oyuna başvurulur. Türkiye'de, Fransa'da ve İsviçre'de yeni anayasaların kabulü bu şekilde olmuştur. Buna Anayasa Referandumu denir. Türkiye'de ilk defa referanduma, 1960 Anayasasının kabulü sırasında başvurulmuştur. Katılan seçmenlerin % 62'si evet, % 38'i hayır şeklinde oy kullanarak; Kurucu Meclis'in hazırladığı Anayasayı kabul etmiş oldu.

MISIR ÇARŞISINDA PATLAMA GERÇEKLEŞTİ

9 Temmuz 1998’de - İstanbul Mısır Çarşısı'nda meydana gelen patlamada biri turist, 2'si çocuk 7 kişi öldü. 7'si yabancı uyruklu 120 kişi de yaralandı. İstanbul'un göbeği, Eminönü'nde şiddetli yağmurdan kaçanların tıklım tıklım doldurduğu tarihi Mısır Çarşısı'nın girişindeki dönercide meydana gelen patlama faciaya yol açtı. Olayda 7 kişi öldü 10'u ağır 120 kişi yaralandı.

ABD KONSOLOSLUĞUNA SALDIRI YAPILDI

9 Temmuz 2008’de ABD İstanbul Başkonsolosluğuna saldırı yapıldı. ABD Başkonsolosluğu, El Kaide'nin İngiltere Konsolosluğu'na bombalı saldırısının ardından İstinye'de yaptırılan bu binaya taşındı. Kale gibi korunan ABD İstanbul Başkonsolosluğu vize giriş kapısındaki polis noktasına yapılan saldırıda, biri koruma görevlisi, 2'si trafik polisi 3 emniyet mensubu öldü, 3 saldırganın da ölü ele geçirildiği bildirildi.

İSLAM BİLİM VE TEKNOLOJİ MÜZESİ AÇILDI


9 Temmuz 2008’de İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açıldı. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Eminönü ilçesi'nde Gülhane Parkı içinde kurulan müze, 3 bina içinde, 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor. Bilimler Tarihi Kütüphanesi de müze içerisinde yer alıyor. Müze'de 8 ile 16 yüzyıl arasında Müslüman bilginlerin icad ve keşiflerinin yeniden yapılan kopya örnekleri sergileniyor. Sergilenen eserler ise tarihi yazma eser kitaplardan çıkarıldı. Astronomi, coğrafya, deniz bilimleri, saat teknolojisi, geometri, optik, tababet, kimya, maden, fizik ve mekanik, savaş teknolojisi ve mimarlık dallarındaki eserlerin/aletlerin sergilendiği müzede kitüm eserler Prof. Dr. Fuat Sezgin'in tespitlerine dayanıyor.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş