1987’de yapılan referandumu “Evet” çiler kazanmıştı | Tarihten olaylar | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


16:31, 25 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 10:04, 12 Temmuz 2010 Pazartesi

  • Paylaş
1987’de yapılan referandumu “Evet” çiler kazanmıştı
1987’de yapılan referandumu “Evet” çiler kazanmıştı

12 Eylül'de düzenlenecek referandum öncesi yakın bir tarihten ilginç bir cevap geldi.

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

6 Eylül 1987’de 12 Eylül öncesi parti liderlerinin siyasi yasaklarının kaldırılması için Türkiye halkı referanduma gitmişti. Referandum sonuçları 8 Eylül’de açıklandı ve “Evet” oyu kullananların kıl payı “Hayır” oyu kullananları geride bıraktıkları görüldü. 11.672.785 kişi “Evet” demiş, 11. 584. 783 kişi de “Hayır” demişti. Evet diyenler yüzde 50. 23 iken Hayır diyenler 49. 77’de kalmıştı.

SHP, DYP, MÇP, RP siyasi yasakların kalkması için meydanlarda “Evet” çağrısı yapmış, “iktidar parti ANAP ise 12 Eylüle neden olan siyasetçilerin tekrar gelmemsi seçmenlerden “Hayır” oyu kullanmalarını istemişti.

Bu reformun sonuçlarından başta iktidar partisi olmak üzere tüm partiler memnun kalmıştı. Başbakan Turgut Özal referandum sonuçlarını memnuniyet verici bulmuş, gazetecilere “Ben evet çıkacağını biliyordum, Artık yasaklıydım, hastaydım, raporluydum diyemeyecekler. Geçsinler partilerinin başlarına da boylarının ölçüsünü alsınlar” demişti. Muhalefet liderlerinden <Süleyman Demirel de “ANAP iktidarı bitmiştir. Halk iktidardan kurtulmak istiyor, hemen erken seçim yapılmalı” demişti.

Referandum sonuçları ANAP içerisinde tartışmalara neden olmuş, seçim bölgelerinde “Evet” oyu çıkan Mesut Yılmaz, Mustafa Taşar, Kaya Erdem, Hasan Celal Güzel, Veysel Atasoy, parti yönetimi tarafından eleştirilmişti. İlerinde turuncu oy çıkan Sefa Giray, Cahit Aral, Hüsnü Doğan’a Turgut Özal teşekkür ederek kabinde küçük bir revizyon yapılmıştı.

Muhalefetin erken seçim teklifine iktidar partisi sıcak bakmış önce 1 Kasım, daha sonrada 29 Kasım’da seçim yapılabileceği belirtilmişti.

29 Kasımda gerçekleşen seçimlerden oy kaybetmesine rağmen ANAP zaferle çıkmıştı. ANAP yüzde 36.2 ile 300, SHP yüzde 24.9 ile 94, DYP yüzde 19.2 ile 56 milletvekili çıkarmışlardı. Özal’ın seçim sonuçları ile ilgili ilk demeci ise “Anayasayı değiştireceğiz” olmuştu.Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş