Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


22:25, 20 Haziran 2018 Çarşamba
Güncelleme: 00:11, 21 Mart 2018 Çarşamba

  • Paylaş
TARİHTE BUGÜN: Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Öldü
TARİHTE BUGÜN: Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Öldü

Tarihte Bugün yaşanan önemli olaylar arasında, ünlü halk ozanı Aşık Veysel'in ölümü, büyük devletlerin Girit’e el koyması, Osmanlı İmparatorluğunun doğuda en geniş sınırlara ulaşması var

Dünya Bülteni / Tarih Dosyası

GÜNÜN OLAYI

Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Öldü (1973)

Aşık Veysel Sivas’ın Şarkışla ilçesinde dünyaya gelmiştir. Yedi yaşında geçirdiği çiçek hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetti. Aşık Veysel aşık geleneğinin son büyük temsilcilerindendir. 21 Mart 1973 yılında vefat etti.

GÜNÜN DİĞER ÖNEMLİ OLAYLARI 

Büyük Devletler Girit’e El koydular (1897)

Osmanlı Devleti Girit’te çıkan olaylara engellemeler ndeniyle müdahale edemiyordu. Yunanistan Girit’te askeri birlik göndererek adaya el koyduğu nu açıkladı. Osmanlı Devleti olayı protesto etti. Durumun ciddiyetini anlayan Avrupalı devletler Yunanistan’dan Girit’i boşaltmasını istediler. Arkasından da Girit’i kuşatarak 21 Mart 1897’de adada özerk yönetim ilan ettiler. Ertesi gün adaya çıkartma yaparak Girit’i işgal ettiler. Böylece Girit’te yeni bir statü oluşturularak Yunan istekleri bir süreliğine ertelenmiş oldu.

Osmanlı Devleti Doğuda En Geniş Sınırlara Ulaştı (1590)

Osmanlılar ile İran arasında devam eden 12 yıllık savaş nihayet Safevi devletinin barış istemesi ile sona erdi. İki devlet arasında 21 Mart 1590’da İstanbul Antlaşması imzalandı. Bu antlaşma ile İran Safevi Devleti Osmanlı Devletinin aldığı yerlerin Osmanlı toprağı olduğunu kabul etmişti. Osmanlı Devleti sınırları doğuda Hazar Denizine kadar ulaşmıştı. Şüphesiz bu başarı büyük oranda Özdemiroğlu Osman Paşa’nın eseriydi.

General Papulas Takviye Kuvvet İstedi (1921)

Yunan Kuvvetleri komutanı General Papulas Türklere karşı başlatacağı ileri harekat için Yunanistan’dan 21 Mart 1921 tarihinde acele takviye kuvvet istedi.  Bu takviye kuvvetlerin bir kısmı ancak Yunan ordusu yenilip geri çekilmeye başladığında gelebilmişti.

Üç Milletvekilinin Dokunulmazlığı Kaldırıldı (1921)

Türkiye Büyük Millet Meclisi Yeşilordu ve çalışmaları hakkında yaptığı gizli oturumda 21 Mart 1921 tarihinde üç milletvekilinin dokunulmazlıklarını kaldırma kararı aldı. Dokunulmazlıkları kaldırılan Tokat, Afyon ve Bursa milletvekilleri yargılanmak üzere İstiklal Mahkemelerine sevk edildi.

Mimar Vedat Dalokay Trafik Kazasında Vefat Etti (1991)

Ankara Belediye Başkanlığıda yapan Vedat Dalokay Kocatepe Camii, Pakistan’da Kral Faysal Camii ve Başbakanlık kompleksi gibi meşhur eserleri ile tanınıyordu. Tanınmış Türk mimar Vedat Dalokay 21 Mart 1991’de Kırıkkale yakınlarında geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybetti.

Türk Dünyası Televizyonu TRT Avaz Yayın Hayatına Başladı (2009)

Nevruz Bayramının kutlandığı 21 Mart 2009 akşamı Türk dünyasına hitap etmek üzere kurulan TRT Avaz televizyonu yayın hayatına başladı. Kanal, Orta Asya, Kafkasya ve Balkanlar'da Türk dillerini konuşan insanlara yönelikti.

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş

Yorum
la bigit
serkan
pııııııııııııııııııııı
07/02/2012, 23:56