Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:27, 25 Mayıs 2018 Cuma
18:56, 05 Şubat 2011 Cumartesi

  • Paylaş
Noam Chomsky ve Ian Williams tartışması
Noam Chomsky ve Ian Williams tartışması

Koruma Yükümlülüğü, Kosova ve Doğu Timor

Ertuğrul Aydın / DÜBAM

Noam Chomsky ve Ian Williams, Kosova'da ve Doğu Timor'de yaşanan olaylara Amerikan dahlini tartışıyorlar. Tartışmayı başlatan, Ian Williams'ın “Ban Ki Moon ve Koruma Yükümlülüğü” başlıklı yazısında Chomsky hakkında sarfettiği şu sözler: “NATO'nun Sırbıstan’a yaptığı hava bombardımanı'nın Kosova'daki vahşeti çabuklaştırdığını iddia etti. Bu ikinci iddia hem gerçekdışıdır hem de kurulan sûni illiyet bağı ahlaken hoş değildir; İngiliz hava saldırıları Nazi gaz odalarının kurulmasını çabuklaştırdı demek gibi birşeydir bu.” Chomsky ise bu görüşleri 23 Temmuz 2009 tarihinde BM Genel Kurulu'nda yaptığı yedi sayfalık konuşmada söylemişti.

Williams'ın “Ban Ki Moon ve Koruma Yükümlülüğü” başlıklı yazısını Chomsky'ın “Kosova, Doğu Timor, Koruma Yükümlülüğü ve Ian Williams” başlıklı cevâbi yazısı takip ediyor.  Sonra  Williams'ın “Chomsky'a cevap” başlıklı yazısına sıra geliyor. Bunun ardından da Chomsky'ın “Williams'a cevap” başlıklı yazısıyla tartışma (şimdilik) sona eriyor.

Dosyayı okumak için tıklayınYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş