Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:27, 22 Nisan 2018 Pazar
Güncelleme: 11:10, 23 Ocak 2012 Pazartesi

  • Paylaş
ABD Vietnam’da: De-mok-ra-si!
ABD Vietnam’da: De-mok-ra-si!

“Biz demokrasi getirmek için buradayız. Benden sonra bunu tekrarla De-mok-ra-si!”

Emre Gül/  Tarih Dosyası / Dünya Bülteni


Küba krizinin ardından ABD ve SSCB, nükleer savaş riskini görünüşte ortadan kaldırmak için uzlaşmaya karar vermişlerdi. Nitekim taraflar arasında imzalanan siyasi, ekonomik, bilimsel anlaşmalarla da bir yumuşama dönemine girilmişti. 1960’lı yılların başlarına gelindiğinde üçüncü dünya ülkeleri, ABD yanlısı, Sovyet yanlısı ve tarafsız ülkeler olarak üçe ayrılmışlardı. Bu ortamda Amerikalılar ve Sovyetler, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’da eski sömürgeci güçlerin yerini almaya ve hâkimiyetlerini bu ülkelere yardımlarla sağlamaya çalışmaktaydı. Bu dönem iki büyük güç arasında uzlaşmayı ve yumuşamayı ortadan kaldırmayan bazı savaşları da beraberinde getirdi. Soğuk Savaş’ın ikinci sıcak çatışması olarak kabul edilen Vietnam Savaşı bunların ilki oldu. Savaş sırasında Amerikalılar Güney Vietnam’ı desteklediler. Askeri danışmanlar ve birlikler göndererek komünist gerilla örgütü Vietkong’la savaşa girdiler.

ABD askeri Vietnam’da: “Biz demokrasi getirmek için buradayız. Benden sonra bunu tekrarla De-mok-ra-si!”

Amerikalıların malzeme bakımından üstünlüğü, Kuzey Vietnam ve SSCB tarafından desteklenen Vietkong’u alt etmeye yetmedi. Ayrıca ABD’nin bu savaş için hem ekonomik hem askeri anlamda daha fazla seferber olması Amerikan ve uluslararası kamuoyunda şiddetli eleştirilere maruz kaldı. Nihayet 60 bine yakın askerini kaybeden ABD, 23 Ocak 1973 yılında imzaladığı anlaşmayla Vietnam’daki bütün askerlerini çekmeye mecbur oldu.  Şiddetli ve kanlı çatışmalar, işkenceler, baskınlar, katliamlar, köy yakmalar ve biyolojik silahlarla adını duyuran milyonlarca sivilin öldüğü Vietnam Savaşı ise iki yıl sonra Güney Vietnam, Kamboçya ve Laos’ta komünistlerin zaferiyle neticelendi.

 

Quagmire-Bataklık

 
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş