Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


04:08, 25 Nisan 2018 Çarşamba
18:24, 12 Temmuz 2013 Cuma

  • Paylaş
BM’nin ihaneti: Srebrenica
BM’nin ihaneti: Srebrenica

Binlerce Müslüman Boşnakın öldürülmesine göz yuman Hollandalı askerlere “görevlerini zor şartlar altında yerine getirerek hizmet ettikleri için” madalya 2006 yılında madalya verilmişti.

Emre Gül/ Tarih Dosyası/ Dünya Bülteni

 

 
   

5 Temmuz 1995 Çarbamba gününden itibaren, Birleşmiş Milletler tarafından “güvenli bölge” ilan edilmiş olan “Srebrenica”ya saldırmaya başlayan Sırplar, BM’nin “durun” ültimatomu ve NATO’nun hava harekatına aldırış etmeyerek, 11 Temmuz 1995’te şehri ele geçirmişlerdi.

 BM Barış Gücü (UNPROFOR) sözcüsü Alexander Ivanko, “Bosna Sırp ordusunun Srebrenica’nın kontrolünü ele geçirdiğini ve güvenli bölgeden sorumlu Hollanda askerlerinin mevzilerini terk ettiklerini” (kaçtıklarını) açıklamış, Hollanda Savunma Bakanı Joris Voorhoeve de Hollandalı mavi berelilerin komutanının, kendilerinden 20 kat daha güçlü bir ateş gücü ile karşılaşınca, emrindeki askerlere mevzilerden çekilme (kaçma) emri verdiğini” belirtmişti. Fakat, Srebrenica’dan kaçan Hollandalı BM birliklerinin komutanı Thomas Karremans, “kenti terk etmeden önce Sırp Komutanı General Ratko Mladiç’le “askeri diplomasi gereği kadeh kaldırırken, BM’nin Sırplar önünde boyun eğdiğini ve Müslümanlara yapılan soykırımı görmezden geldiğini göstermişti.

 
   

Bunun ardından Sırplarca işgal edilen Srebrenica’da büyük bir etnik temizlik operasyonu başlatılmış ve operasyona bizzat Bosnalı Sırp Ordu Komutanı Ratko Mladiç komuta etmişti. Binlerce Müslüman Boşnağın öldürülmesine göz yuman Hollandalı askerlere “görevlerini zor şartlar altında yerine getirerek hizmet ettikleri için” madalya 2006 yılında madalya verilmiş, 2011 Mayıs’ında yakalanarak Hollanda’nın Lahey kentinde bulunan Savaş Suçları Mahkemesi’nde soykırım suçundan yargılanmaya başlanan Ratko Mladiç’in davası ise yine Mayıs 2012’de Hollandalı Yargıç Alphons Orie tarafından avukatların talebi üzerine “süresiz olarak” ertelenmişti.

 
   

Karikatür Kaynak: Cartoonstock.comYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş