Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


12:56, 19 Nisan 2018 Perşembe
Güncelleme: 15:30, 05 Şubat 2014 Çarşamba

  • Paylaş
Suriye’de 32 yıl önce de katliam vardı fakat aktör farklıydı
Suriye’de 32 yıl önce de katliam vardı fakat aktör farklıydı

Müslüman Kardeşler’in Hama’da bulunan üyelerini ele geçirme bahanesiyle Suriye Ordusu, Hafız Esad’ın kardeşi ve zamanın Genelkurmay Başkanı Rıfat Esad’ın emri ve komutasında, 2 Şubat 1982’de Hama’ya hava ve kara harekatı düzenlemiş ve bu saldırıda on binlerce Suriye vatandaşı katledilmişti.

Emre Gül/ Dünya Bülteni/ Tarih Dosyası

1936 yılından bu yana “Baas Partisi” tarafından yönetilen Suriye de halk kendi ordusu tarafından katledilmeye devam ediyor. 1970 yılında gerçekleştirdiği bir darbe ile iktidarı ele geçiren Hafız Esad, kısa sürede ülkede bir diktatörlük kurmuştu. Çünkü yönetim Suriye’de azınlığı oluşturan Nusayrilere geçmiş ve tüm mezheplerle görüşler iktidar kadrolarından uzaklaştırılmıştı. Siyasi partiler kapatılmış, Baas Partisi’nin savunduğu ideoloji dışındaki tüm görüşler yasaklanmış ve İslami hareketler kısıtlanmıştı. Bu yönetime karşı 1979-1982 yılları arasında “Müslüman Kardeşler”in organize ettiği bir isyan başlatılmıştı. Şiddetli ayaklanmalar 1982 Şubat’ında “Hama Katliamı” ile sona ermişti. Müslüman Kardeşler’in Hama’da bulunan üyelerini ele geçirme bahanesiyle Suriye Ordusu, Hafız Esad’ın kardeşi ve zamanın Genelkurmay Başkanı Rıfat Esad’ın emri ve komutasında, 2 Şubat 1982’de Hama’ya hava ve kara harekatı düzenlemiş ve bu saldırıda on binlerce Suriye vatandaşı katledilmişti. 3 yıl süren ayaklanmada 40000 civarında Suriyeli saldırı, işkence ve toplu idamlarla hayatını kaybetmiş, Müslüman Kardeşler’in lider kadrosu ya idam edilmiş ya da ülkeden kaçmak zorunda kalmıştı.

Kaynak: lebanonspring.com. Cartoonstock.com

 

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş