Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


15:36, 20 Nisan 2018 Cuma
09:00, 03 Nisan 2018 Salı

  • Paylaş
Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 03 Nisan 2018
Türkiye ve dünya gündeminde bugün / 03 Nisan 2018

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin'i resmi törenle karşıladıktan sonra baş başa görüşecek. Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'i resmi törenle karşılayacak.

- Video konferans yoluyla Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni'ne katılacak Erdoğan ve Putin, baş başa görüşecek, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı ile anlaşmaların imza töreninin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin onuruna resmi akşam yemeği verecek.

- Başbakan Binali Yıldırım da Akkuyu Nükleer Santrali Temel Atma Töreni ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Putin onuruna vereceği resmi akşam yemeğine katılacak. 

(Ankara/15.00/15.15/16.00/17.00/18.00/19.30) 

2- CHP, HDP ve MHP'nin Meclis grup toplantıları düzenlenecek.

(TBMM/13.30/12.30/10.30) 

3- Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin) 



YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Japonya Toprak, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanı Keiichi Ishii ile bir araya gelecek.

(Tokyo)

2- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Arnavutluk Diaspora Bakanı Pandeli Majko'yu Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

(Ankara/10.00)

3- Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Adalet Bakanı Fikret Memmedov, Başsavcı Zakir Garalov ve İçişleri Bakanı Ramil Usubov'la bir araya gelecek.

(Bakü) 

4- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Bakanlıkta düzenlenecek alt işveren işçilerinin kamuda istihdamı hakkında bilgilendirme toplantısına katılacak.

(Ankara/12.30) 

5- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,12 eğitim tesisinin toplu açılış törenine katılacak, Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın'ın ailesini ziyaret edecek, çeşitli temaslarda bulunacak.

(Karabük/15.00-17.45) 

6- TBMM'den

- Genel Kurulda, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak.

- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu toplantısına katılacak.

- Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Kanunu'nda değişiklik öngören tasarının görüşmeleri devam edecek.

(TBMM/15.00/15.00/15.30) 



EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜSİAD Konferans Salonu'nda "Sıçrama Yapan Şirketler Programı"na iştirak edecek.

(İstanbul/09.30) 

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Anadolu İzlenimleri Dergisi’nin düzenlediği "2. Tarıma Hizmet Ödülleri" programına katılacak.

(Ankara/19.00) 

3- TÜİK, mart ayı enflasyon rakamlarını açıklayacak.

(Ankara/10.00)

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, ocak ayına ilişkin Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülüklerini açıklayacak. 

(Ankara/14.30)



DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD Başkanı Donald Trump, Baltık ülkeleri (Estonya, Litvanya ve Letonya) liderlerini Beyaz Saray’da ağırlayacak, ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Washington)


2- Birleşmiş Milletler (BM), İsviçre ve İsveç'in ortak girişimiyle Yemen'deki insani krize yönelik uluslararası üst düzey yardım konferansı düzenlenecek, konferansın ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres basın toplantısı yapacak.

(Cenevre) 


GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanığın yargılandığı "çatı" davasının görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişiminde Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 158 sanığın yargılandığı dava, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde sürecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Darbe girişimine ilişkin 14 tutuklu sanığın yargılandığı İstanbul'daki "ana darbe" davasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında Tuzla Orhanlı Gişeleri'nde meydana gelen olaylarla ilgili 65 sanığın yargılandığı dava, Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde sürecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında Samandıra Gişeleri'nde yaşanan olaylara ilişkin 22 tutuklu sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığı'ndaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, biri firari 122 sanığın yargılandığı dava sürecek.

(İstanbul/10.00)

- Bursa'da darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 15 Temmuz gecesi gözaltına alınan ilk isim olan, çantasında "sıkıyönetim atama listeleri" ve "yeni yapılanma" dokümanı ele geçirilen eski Bursa Jandarma Alay Komutanı Albay Yurdakul Akkuş ile 15 sanığın yargılandığı davanın görülmesine 8. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Bursa/10.00)

- Darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 51'i tutuklu, 12'si firari 86 sanığın 5. Ağır Ceza Mahkemesince yargılandığı dava sürecek.

(Kocaeli/09.00)

- Siirt'te darbe girişimi sırasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 88'i tutuklu 332 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek.

(Siirt/09.00)



SPOR

1- UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final turu, Juventus-Real Madrid ve Sevilla-Bayern Münih maçlarıyla başlayacak.

(Torino/Sevilla/21.45) 

2- Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanşında Banvit, deplasmanda Fransa'nın Monaco takımıyla karşılaşacak.

(Monako/21.30)

3- Voleybol Kadınlar CEV Kupası finali ilk maçında Eczacıbaşı VitrA, Belarus'un Minchanka takımına konuk olacak.

(Minsk/19.30)

4- Voleybol Erkekler CEV Kupası finali ilk maçında Ziraat Bankası, Rusya'nın Belogorie takımıyla deplasmanda karşı karşıya gelecek.

(Belgorod/19.00)

5- Voleybol Efeler Ligi play-off finali ikinci maçında Arkas Spor ile Halkbank karşılaşacak.

(İzmir/19.00)



Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş