Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


08:46, 24 Ocak 2018 Çarşamba
15:57, 18 Mayıs 2012 Cuma

  • Paylaş
Türkiye-ABD ilişkileri altın çağını mı yaşıyor?
Türkiye-ABD ilişkileri altın çağını mı yaşıyor?

Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan bu sert iniş-çıkışların hangi zemine oturduğunu sorgulamak, gelecekte yaşanacak refleks değişimlerini anlamlandırmamızda daha faydalı olacaktır.

İsmail Duman / DUBAM

1 Mart 2003 tezkeresinin Meclis'ten geçmemesinin ardından zikzaklar çizdiği görüntüsü veren Türkiye-ABD ilişkileri, özellikle 2010 yılında meydana gelen karşılıklı gerilimlerle tarihinin en kötü dönemlerinden birini yaşadığı yorumlarına imkân veriyordu. Ancak 19-20 Kasım 2010 tarihinde yapılan Lizbon'daki NATO Zirvesi, Türkiye-ABD ilişkilerine, takip edenlerin başını döndürecek hızda farklı bir boyut kazandırdı. Peşi sıra gelen Arap Baharı süreci ise Türkiye'nin "stratejik müttefiklik"ten "model ortak"lığa bilfiil evrildiğinin kesin bir ikna aracı oldu.

Türkiye-ABD ilişkilerinin "altın çağı"nı yaşadığının fazlasıyla dile getirildiği şu günlerde, bu iddiayı güçlendirecek önemli bir rapor yayımlandı. ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından olan Dış İlişkiler Konseyi(CFR) tarafından geçtiğimiz hafta yayımlanan "Türkiye-ABD İlişkileri: Yeni Ortaklık" başlıklı raporda, "ABD'nin, siyasi ve ekonomik anlamda başarılı, güçlü ve yeni bir Türkiye ile ilişkilerini derinleştirmesi ve kurumsallaştırması gerektiği" ifade edildi. Altında ABD'nin önde gelen isimlerinin imzası bulunan bu raporun içeriğine kısmen bakmakla birlikte; bu vesileyle Türkiye-ABD ilişkilerinde yaşanan bu sert iniş-çıkışların hangi zemine oturduğunu sorgulamak, gelecekte yaşanacak refleks değişimlerini anlamlandırmamızda daha faydalı olacaktır. >>DOSYANIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZYasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş