Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


17:43, 25 Mayıs 2018 Cuma
Güncelleme: 01:53, 08 Kasım 2013 Cuma

  • Paylaş
Türkiye’nin milli hava ve füze savunma sistemi arayışı / Nilsu Gören
Türkiye’nin milli hava ve füze savunma sistemi arayışı / Nilsu Gören

Türkiye her ne kadar dünyanın en büyük ordularından birine sahip olsa da etkili bir füze savunma sistemi ve teknolojisine sahip değildir. Suriye’deki iç savaş ve bunun bölgedeki yansımalarından huzursuzluk duyan Türkiye, askeri tatbikatlarını arttırdı ve sınır boyunca yapılabilecek özel kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (CBRN) saldırılara karşı pasif savunmayı arttırmak üzere CBRN ekiplerini sınır bölgelerine gönderdi.

Dünya Bülteni - DÜBAM

Nilsu Gören’in, EDAM raporu olarak yayınlanan, Türkiye’nin hava ve füze savunma yolculuğu hakkında aşağıdaki yazısı, konu hakkında ender ve detaylı bir tartışma sunuyor. “Hava ve füze savunma sistemlerinin yüksek maliyetleri, teknik sınırlamalar ve siyasi tepkiler göz önüne alındığında Türkiye, NATO yapısına bağlı kalmayı tercih etmeli ve tüm Türkiye topraklarını alternatif bir hava savunma sistemiyle kaplamada teminat elde etmek üzere NATO politikalarında bir değişiklik için bastırmalıdır” önerisinde bulunuyor. Bu öneri tartışılabilir ama yazarın analizleri, diğer görüş bildiren yazılarda görmediğimiz önemli detaylar sunuyor.

Yazıyı okumak için tıklayınız.İlgili Konular füze savunma sistemi
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş