Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


09:52, 21 Mart 2018 Çarşamba
15:22, 01 Mart 2017 Çarşamba

  • Paylaş
Kuzey ve Güney Kore arasında 'tatbikat' gerilimi
Kuzey ve Güney Kore arasında 'tatbikat' gerilimi

Güney Kore ve ABD yıllık ortak tatbikatına başlarken Seul hükümetinden Kuzey Kore'ye uyarı geldi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore'nin 1 Mart Bağımsızlık Hareketi'nin 98. yıl dönümünde yaptığı konuşmada, geçici Devlet Başkanı ve Başbakan Hwang Kyo-ahn, Kuzey Kore ile başa çıkmaya hazır olduğunu belirtti.

Hwang, "Seul-Washington ittifakına bağlı olarak Kuzey Kore'den gelen herhangi bir provokasyon ya da tehdidi ağır şekilde cezalandıracağız." dedi.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD ile başlatılan "Yavru Kartal" tatbikatının nisan sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

Bu yılki tatbikat, ülkeye Bölge Yüksek İrtifa Hava Savunması (THAAD) sistemi yerleştirilmesine olanak sağlayacak arazi takasının sonuca ulaşmasının hemen sonrasına denk geldi.

KUZEY KORE'DEN GÜNEY KORE VE ABD'YE TEHDİT

Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD'nin düşmanca tavırlarını devam ettirmesi halinde nükleer kapasitesini geliştirmeye devam edeceğini açıkladı.

Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'nın haberine göre, Kuzey Kore Asya-Pasifik Barış Komitesinin bir sözcüsü, "Kuzey Kore'nin kendi topraklarında, sularında ve hava sahasında attığı tüm askeri adımlar ve ısrarcı nükleer tehditleri, ABD ve bağlı güçlerinin şantajlarına karşı kendi meşru savunma hakkıdır." dedi.

Sözcü, Güney Koreli yetkililere, Kuzey Kore'nin öz savunma önlemlerini mantıksız bir şekilde provokasyon olarak nitelendirmekten vazgeçmesi ve kendi kaotik iç işleriyle uğraşması uyarısında bulundu.İlgili Konular güney kore Kuzey Kore
Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş