Adana ve Gaziantep cezaevlerinde yangın | Yurt Haberleri | | Dünya Bülteni Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


03:13, 18 Haziran 2018 Pazartesi
Güncelleme: 00:43, 19 Haziran 2012 Salı

  • Paylaş
Adana ve Gaziantep cezaevlerinde yangın
Adana ve Gaziantep cezaevlerinde yangın

Adana ve Gaziantep Kapalı Cezaevleri'nde yangın çıktı. Gaziantep Cezaevi'ndeki küçük çaplı yangını, Şanlıurfa'daki isyana destek için bir mahkumun yatağı yakarak başlattığı anlaşıldı.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Adana'nın Ceyhan İlçesi F Tipi Cezaevi'nde de saat 20.00 sıralarında siyasilerın bulunduğu koğuş bölümünde çıkan yangının ardından dumanlar yükseldi. 2 ambulans önlem olarak cezaevine girerken itfaiye ekipleri yangını kısa sürede kontrol altına aldı. Cezaevi çevresi, güvenlik güçlerince geniş bir kordona alındı.

Adana Kürkçüler E Tipi Cezaevi Çocuk Koğuşunda çıkan yangın ise bir saat içinde kontrol altına alındı. Yetkililer, cezaevinde güvenliğin de sağlandığı bildirildi.

Gaziantep E Tipi Cezaevi'nde de, bir tutuklunun yatağını koğuşun bahçesinde yaktığı, arkadaşlarının müdahalesiyle küçük çaplı yangının söndürüldüğü bildirildi.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, adli hükümlülerin bulunduğu koğuşta, bir kişinin Şanlıurfa'daki olaydan etkilenerek yatağını yaktığını söyledi.

Peker, ''Herhangi bir şey yok. Bahçede kendi yatağını yakmış, katılan yok, eden yok. Adam Urfa'daki olaydan heyecanlandığı için veya Urfa'dan etkilendiği için kendi yatağını koğuşun bahçesine götürmüş, yakmış'' dedi.

Küçük çaplı yangının yatağı ateşe veren kişinin arkadaşları tarafından hemen söndürüldüğünü belirten Peker, şu an için herhangi bir sıkıntının olmadığını vurguladı.

5 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Peker, Gaziantep H Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki C-3 koğuşunda çıkarılmak istenen yangında sadece 5 kişinin her ihtimale karşı hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Peker, mahkum yakınlarına ‘Burada beklemenin âlemi yok’ diyerek sakin olmalarını sağlamaya çalıştı.

Yangın olayıyla ilgili olarak cezaevi önüne toplanan mahkum yakınları, bir ambulansa saldırdı. Yaşanan gerginlik üzerine çevik kuvvet ekipleri cezaevinde geniş güvenlik önlemleri aldı. Burada bir açıklama yapan Peker, “Dumandan etkilenen 5 şahıs her ihtimale karşı hastaneye kaldırıldı. İsimleri de belli. Vakkas Çöplü, Kadir Polat, İsmail Polat, Levent Türk ve Suat Koyuncu. Burada beklemenin bir âlemi yok. 5 kişinin dışında kimse yok. Biz içeriye aldığım ambulansları da dışarıya çıkaracağız. Lütfen tahliyeleri sağlayın.” diye konuştu.

BDP Gaziantep İl Başkanı Salih Şahin'de “Ben cezaevine gittim. Birinci koridora kadar gittim. 5-6 tahliye olmuş genç vardı. Onlar da içeride bir şey olmadığını söylediler.” dedi.

Cezaevinden tahliye olan bir kişi de bütün koğuşlarının tertemiz olduğunu, hiçbir sorunun bulunmadığını kaydetti.

ADANA CEZAEVİ SAVCISI: OLAYLAR KONTROL ALTINDA

Adana E Tipi Cezaevi ile Ceyhan Cezaevi'nde, çocuk tutuklu ve hükümlüler isyan çıkarırken kaldıkları koğuşları ateşe verdi. Her iki ceza evindeki yangın kısa sürede söndürüldü. Olayı duyan bazı tutuklu ve hükümlü yakınları cezaevi önünde bir süre bekledi. Yetkililerden açıklama isteyen vatandaşlar kapıda bekleyen görevlilerle tartıştı. Özellikle kadınlar çocuklarının durumundan endişe duyduğunu belirterek gözyaşlarına boğuldu.

Adana E Tipi Cezaevi'nde çocuk tutuklu ve hükümlülerin kaldığı B-19 koğuşunda yangın çıkan yangın kısa sürede söndürüldü. Tutuklu ve hükümlülerin yakınlarının tepkisi üzerine açıklama yapan Kürkçüler Cezaevi’nden sorumlu Cumhuriyet Savcısı Mehmet Arıkan, endişelenecek bir durum olmadığını, sadece 3-4 mahkumun cam kırıklarıyla yaralandığını söyledi. Her şeyin kontrol altında olduğunu aktaran Arıkan, “Her hangi bir problem yok, yangın yok itfaiye araçları buraya geldi ama içeriye girmedi bile. O yüzden gönlünüzü ferah tutun evlerinize gidin. Hafif yaralıların tedavileri yapıldı. Olağan üstü bir durum yoktur. Küçük çaplı bir yangın oldu. Büyütecek bir durum değil. Cezaevinde dünden bir farklı bir durum söz konusu değil. Lütfen evlerinize gidin.” diye konuştu.

CEYHAN CEZAEVİNDEKİ YANGIN

Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A2 koğuşunda kalan bazı mahkumlar, saat 19.00 sıralarında yataklarını ateşe vererek küçük çapta yangın çıkardı. Cezaevi yetkililerince alınan önlemlerin ardından koğuştaki yangın Ceyhan Belediyesi itfaiye ekiplerince kısa sürede söndürüldü. Cezaevine tedbir amacıyla iki ambulans ve çok sayıda jandarma ekibi sevk edildi. Haberi duyan mahkum yakınları, cezaevi önüne gelerek bilgi almak istediler. Ceyhan M Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Savcısı Hüseyin Gül, A-2 kovuşunda meydana gelen küçük çapta yangında her hangi bir yaralı veya ölü bulunmadığını, tüm mahkumların sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Twiter’dan açıklama yapan Ceyhan Kaymakamı Gürbüz Karakuş ise Ceyhan Kapalı Cezaevi'nde mahkumların çıkardığı yangının söndürüldüğünü ve durumun kontrol altında olduğunu belirtti. Karakuş, “Çocuk mahkumlar yataklarını yaktılar. Jandarma, itfaiye ve ambulans, zamanında müdahale etti. Durum sakinleşti.” dedi.

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş