Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:57, 23 Nisan 2018 Pazartesi
13:12, 27 Mart 2014 Perşembe

  • Paylaş
Sivil toplum ve küresel siyaset
Sivil toplum ve küresel siyaset

Bu ayki yuvarlak masa toplantımızda Ahmet Mercan ve Cevat Özkaya ile sivil toplumu, modern dönemden post-modern döneme geçirdiği dönüşümü, son yıllarda gözlenen küresel hareketliliği, Arap baharı, Ukrayna ve Gezi eylemlerinde sivil toplumun rolünü, STK’ların devlet, sermaye ilişkilerini konuştuk.

  

 

 TOPLANTI METNİ

için tıklayınız.

 

 

  


 TOPLANTI VİDEOSU için tıklayınız.

 

 

 

FORUM

için tıklayınız.

 

 

 

Aynur Erdoğan-DÜBAM- Dünya Bülteni

Modern dönemde, sivil toplum siyasi alanda bir baskı unsuru olarak yer alsa da ‘siyaset-dışı alan’da sivil inisiyatiflerin, bireysel hak ve özgürlüklerin sözcüsü olmuş; siyasal iktidarı desteklemek veya karşısında olmak gibi bir konumdan uzak, iktidar talebi bulunmayan yapılanma olduğu varsayılmıştır. Diğer taraftan bu görev tanımı, sivil toplumun siyasal iktidarı despotik, totoliter ya da demokratik olarak tanımlayarak kendini bunun karşısında konumlayan ve iktidarları yönlendirme amaçlı girdiği siyasal eylemliliği kapsamıyor. Haddi zatında sivil toplumun iktidarların toplumun oylarıyla seçilmiş olmaktan getirdiği meşruiyeti yeterli görmeyerek ‘katılımcı demokrasi’ modelinde siyasi bir taraf gibi iktidarı yönlendirici bir rol üstlenmesi, post-modern dönemde kazandığı yeni anlamla ilgili. Mercan, bu doğrultuda, modern dönemdeki bir adresi, telefonu, amblemi olan STK yapılanması yerine kurumsal bir kimliğe sahip olmayan ve fakat örgütlü bir eylemlilik içinde olan, özdeş imaja sahip yeni, muğlak sivil toplum yapılanmasına dikkat çekiyor. 

Bu noktada, yeni sivil toplum yapılanmasının toplumun ekseriyetiyle çakışmayan bir rotaya sahip olması tespitiyle Özkaya, küresel karakter kazanmaya başlayan yeni sivil toplumun yerel dinamiklerden uzaklaşma serüvenine ve sonuçlarına ayna tutuyor. Özellikle Gezi eylemleri ve Ukrayna krizi çerçevesinde yeni sivil toplum yapılanmasının karakteristik özelliklerine ayna tutan konuşmacılar, Müslümanların kurduğu STK’ların anlamını da sorguladılar.
Toplumsal muhalefetin sözcülüğüne soyunan sivil toplum, toplumu ne kadar temsil ediyor? Liberal-sol hareket yeni sivil toplum örgütlenmesiyle ne tür bir ilişki kuruyor? Müslüman STK’lar neden siyasal iktidarı savunuyor? Müslümanların cemaat ilişkileri sivil toplum çerçevesinde inşa edilebilir mi? Yapıcı bir muhalefet nasıl gerçekleştirilebilir? Bu ve benzeri soruları masaya yatırdığımız toplantıda konuşmacılarımız konuya ufuk açıcı açılımlar getirdi.

*

TOPLANTI METNİ

*

 Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş