Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:54, 23 Nisan 2018 Pazartesi
11:26, 11 Ekim 2014 Cumartesi

  • Paylaş
Yeni Selefilik ve IŞİD
Yeni Selefilik ve IŞİD

Yuvarlak Masa Toplantılarımızın 17.sinde bir anda gündemimize oturan IŞİD meselesini bu örgütü besleyen toplumsal dinamikler, fikrî kaynaklar, tarihî referanslar ve uluslararası gelişmeler bağlamında masaya yatırdık.

  

 

 TOPLANTI METNİ için tıklayınız. 

 

  


 TOPLANTI VİDEOSU için tıklayınız.

 


FORUM

için tıklayınız.

 

 

 

Aynur Erdoğan-DÜBAM- Dünya Bülteni

Yuvarlak Masa Toplantılarımızın 17.sinde bir anda gündemimize oturan IŞİD meselesini bu örgütü besleyen toplumsal dinamikler, fikrî kaynaklar, tarihî referanslar ve uluslararası gelişmeler bağlamında masaya yatırdık. Konuşmacılarımız İstanbul Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Büyükkara ve Sabah Gazetesi dış haberler editörü Taha Kılınç.

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta meydana gelen kaos ortamının bir ürünü olduğunda kimsenin şüphesi yok. Bu kaos ortamını oluşturan dış müdahaleler de herkesin malumu. Meselenin bu boyutu medyada fazlasıyla konuşuluyor. Ancak bu örgütlü yapıyı besleyen toplumsal dinamikler genelde göz ardı ediliyor. IŞİD gibi bir örgütlülüğün İslam toplumunda ve tarihinde dayandığı toplumsal taban ve fikir/inanç gelenekleri nedir? Tarihte bu fikri gelenek benzeri eylemlerde bulunmuş mudur? Sosyal medyada paylaşılan dehşet verici görüntülerin gerçekliği ve İslamofobik propaganda aracı haline gelmesi tartışma dışı bırakılsa da şiddet eylemlerinin inanç açısından meşruiyeti nasıl sağlanıyor? 11 Eylül sonrası uygulamaya konan teröre karşı küresel mücadele politikalarının IŞİD’e karşı mücadelede yansımaları neler olmuştur? Bu gibi sorular bu yuvarlak masa toplantısında alanlarında uzman iki konuğumuz tarafından etraflıca değerlendirildi.

*

TOPLANTI METNİ

*Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş