Dünya Bülteni Haber Portalı

Dünya Bülteni Haber Portalı Dünya Bülteni Haber Portalı


02:48, 23 Nisan 2018 Pazartesi
Güncelleme: 15:30, 23 Şubat 2015 Pazartesi

  • Paylaş
İslamofobi ve Avrupa’da İslam Algısı
İslamofobi ve Avrupa’da İslam Algısı

İslamofobik uygulamaları son zamanda tetikleyen unsurlar nelerdir? Düşünsel ve toplumsal olarak bu ötekileştirme kültürünü besleyen tarihi bir miras var mıdır? Özellikle 11 Eylül sonrasında teröre karşı küresel savaş politikalarının Batı’daki Müslümanların hayatlarına yansımaları neler oldu? İslamofobik uygulamaları destekleyen siyasi ve sivil ağlar nelerdir?

VİDEO GALERİ

 

 

TOPLANTI METNİ için tıklayınız.

 

 

 

Video için Tıklayınız 

 

 


FORUM

için tıklayınız.

 

 

 

Aynur Erdoğan- DÜBAM /  Dünya Bülteni

İslamofobi ve Avrupa’da İslam algısı, Avrupa ve Amerika’da Müslüman varlığının görünürlüğünün artmasıyla birlikte yeni bir boyut kazandı. Peki, İslamofobik uygulamaları son zamanda tetikleyen unsurlar nelerdir? Düşünsel ve toplumsal olarak bu ötekileştirme kültürünü besleyen tarihi bir miras var mıdır? Özellikle 11 Eylül sonrasında teröre karşı küresel savaş politikalarının Batı’daki Müslümanların hayatlarına yansımaları neler oldu? İslamofobik uygulamaları destekleyen siyasi ve sivil ağlar nelerdir?

Bu ayki yuvarlak masa toplantımızda bu önemli soruların yanı sıra meselenin çeşitli boyutları masaya yatırıldı. Konuşmacılar: Saadet Oruç (Star Gazetesi Dış Haberler Müdürü), Levent Baştürk (Osmangazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim görevlisi ve Dünya Bülteni yazarı) ve Prof. Dr. Ali Murat Yel, (Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi).

 


*

Toplantı Metni

*Yasal Uyarı: Yayınlanan yazı ve haberin tüm hakları Dünya Bülteni'ne aittir. Özel izin alınmadan yazı ve haber hiçbir şekilde kullanılamaz. Ancak yazı ve haberin bir kısmı aktif link verilerek alıntılanabilir.

  • Paylaş