03.01.2008, 08:31

2007'de şiddet kadar umut da vardı


 
Butto suikastıyla sonlansa da, 2007'de gelecek için umut veren gelişmeler de yaşandı: Küresel ısınma konusunda somut adımlar atıldı, İran savaşı durduruldu, Kuzey Kore-ABD gerilimi sonlandı, Irak'ın petrolünü yağmalayacak yasa çıkarılmadı ve Bush'un sadece bir yılı kaldı

Bu yılı Kongre'nin ABD Başkanı George W. Bush'a savaş için milyarlarca dolar daha vermesinin ve Pakistan'da Benazir Btto'nun öldürülmesinin karamsarlığıyla kapatırken, 2007'de elde edilen bazı kazanımlara da bir bakalım.
Yeni yılda ruhlarımızı canlandıracak kazanımlardan 10'unu şöyle sayabiliriz:
1. Beyaz Saray hariç, bu yıla çevre bilinci ve eylemi damgasını vurdu. Al Gore ve Hükümetlerarası İklim Değişikliği Kurulu'na mensup bilim adamları Nobel Barış Ödülü'nü aldı. Yeşil yapılaşma ve yenilenebilir enerji patladı. Kongre Yeşil İşler Yasası'nı çıkardı ve yeşil iş eğitimine 125 milyon dolar kaynak ayırdı. ABD nüfusunun dörtte birinden fazlasını temsil eden 700'den fazla belediye başkanı 2012'ye kadar sera gazlarının azaltılması konusunda bir anlaşma imzaladı. Illinois, eyaletin elektriğinin bir kısmının yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasını zorunlu
hale getiren 26. eyalet oldu ve Kansas sağlık ve çevre nedenleriyle kömüre dayalı yeni bir enerji santralına izin vermeyi reddeden ilk eyalet unvanını kazandı. Bu ilerlemedir!
2. Küresel çevre sahnesinde Bush'un dinozorlarının burnu sürtüldü. Bali'deki BM iklim değişikliği konferansında Amerikan heyeti görüşmeleri sabote etmeye çalıştığında, küçük Papua Yeni Gine'den gelen heyet ince bir diplomatik müdahalede bulundu ve ABD'nin öncülük edemiyorsa yollarının üzerinden çekilmesi gerektiğini söyledi. Uluslararası ve ulusal tepkiden utanan ABD heyeti geri adım attı ve 'Bali yol haritası'nın kabul edilmesinin önündeki engeller kalktı. Gücü çok fazla olmasa da bu yol haritası, Kyoto Protokolleri'nin ilk aşamasının sona ereceği 2012'den
sonra daha güçlü bir iklim anlaşmasının zeminini oluşturuyor.

Kerala çevre dersi veriyor
3. Çöpü olmayan bir kentte yaşadığınızı hayal edebilir misiniz? Bu artık bir ütopya değil, Hindistan'ın Kerala eyaleti için iyi düşünülerek oluşturulmuş bir plan. Beş yıl içinde 'çöpsüzlük' öngören plan, çöpün engellenmesini, yoğun yeniden kullanımı ve geri dönüşümü, gübreleştirmeyi, sürdürülemez materyalin yerini sürdürebilir olanların almasını, insanların bu materyallerin üretilmesi konusunda eğitilmesini ve sürdürülebilirlik temelinde yönetilen işlerin kurulması için fon ayrılmasını içeriyor. Dönüm noktası olan ve tabandan gelen yerel bir hareketin başını çektiği bu plan, yurttaş gruplarının gezegeni iyileştirecek politikalara öncülük etmek bakımından ne kadar ileri gidebileceğinin de göstergesi.
4. Irak'taki savaş tüm hızıyla sürse de, yeni bir savaş durduruldu. İran'ı Irak'taki Amerikan askerlerini öldürmek ve nükleer bir tehdit olmakla suçlayan Washington, bütün yıl boyunca savaş tamtamları çaldı. Derken aralıkta Ulusal İstihbarat Raporu, Bush yönetiminin bütün bu süreç boyunca İran'ın nükleer silah programını 2003'te rafa kaldırdığını bildiğini açıklayıverdi. Böylece Beyaz Saray'ın İran tehdidi iddialarının gayrimeşru bir biçimde ısıtıldığı ortaya çıkmış oldu ve savaş rüzgârları aniden dindi. Hiçbir şeyin garantisi yok, fakat İran'a yönelik ABD saldırısı şu an bu yıl başında olduğundan daha az.
5. Bu yıl Kuzey Kore'yle gerilimin azalmasına da sahne oldu. Düşmanlık Kuzey Kore'nin 2006'da başarılı bir nükleer deneme yapmasıyla tırmanmıştı. Fakat Irak'ta batağa saplanan ve uluslararası baskıyla karşılaşan Bush yönetimi müzakereyi kabul etti. Kuzey Kore, Güney Kore, Çin, Rusya, Japonya ve ABD'yi kapsayan altılı görüşmelerin ardından 17 Mart 2007'de tarihi bir anlaşmaya varıldı. Kuzey Kore ana nükleer tesisini kapatmayı, petrol ve ABD ve Japonya'yla ilişkileri normalleştirme görüşmeleri karşılığında nükleer programlarının bir listesini vermeyi kabul etti. Bu vahşi saldırganlık çağında, diplomasiye öncelik vermenin memnuniyet
verici bir örneğine şahit olduk.
6. Irak halkının kutlayacak pek bir şeyi yok, fakat bu yıl Iraklılar için önemli bir zafer de kazanıldı. Bush yönetiminin ve Kongre'nin Irak meclisine yeni petrol yasasını çıkarmaları yönünde nasıl baskı yaptığını hatırlıyor musunuz? 'Bütün Iraklılar arasında petrol gelirinin paylaştırılması' kisvesi altındaki yasa, aslında ülkenin halihazırda millileştirilmiş petrol sistemini yabancı şirketlerin kontrolüne açmayı hedefliyordu. Fakat Irak içindeki muhalefet, bilhassa da petrol işçilerinin ulusal sendikalarının muhalefeti sıkıydı. Washington'dan bağımsızlığın ve kamuoyunu dikkate almanın nadir bir işareti mahiyetinde Irak meclisi yoğun ABD baskısına ayak diredi ve petrol yasasını geçirmeyi reddetti.


Avustralya 180 derece döndü
7. 2007'nin başında pek az Amerikalı özel güvenlik şirketi Blackwater'ın adını duymuştu. Yılın sonundaysa Blackwater'ın Iraklı sivilleri öldürmekten adı çıktı. Ordumuzun Blackwater gibi kimseye hesap vermeyen şirketler yoluyla köklü bir biçimde özelleştirilmesi herkesin malumu haline geldi. Bu korkutucu süreç hâlâ aynen işliyor, Irak'ta askerden çok özel birlikler var, fakat en azından mesele şu an kamuoyunun tartışma alanına girmiş durumda. Ve Blackwater öyle ciddi bir darbe yedi ki, mevcut anlaşmaların sona ereceği mayıs ayı sonrasında yeni bir ihale alması çok küçük bir olasılık.
8. Gerek savaş gerekse çevre alanlarında bir zafer de Avustralya'da kazanıldı; İşçi Partisi lideri Kevin Rudd, muhafazakâr John Howard'ı alt edip başbakan oldu. Howard felaketlere yol açan terörle savaşında Bush'un sıkı destekçisiydi; Guantanamo hapishanesini savunuyor ve Irak'la Afganistan'a asker göndermek hususunda inanılmaz bir heves sergiliyordu. Howard Kyoto Anlaşması'nı onaylamamak konusunda da Bush'un safında yer alıyor, bunun Avustralyalıların işlerini kaybetmesine yol açacağını öne sürüyordu. Kevin Rudd ise 3 Aralık'ta işbaşına geldikten sonra Kyoto anlaşmasını imzaladı ve Irak'taki Avustralya askerlerini 2008 ortasında çekme sözü verdi.


Chavez yenilmedi, kazandı
9. Bazen bir yenilgi de bir zafer olabilir. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, görev süresindeki kısıtlamaların kaldırılması da dahil, bir dizi değişim öngören bir anayasa paketi önerdi. Çok küçük bir farkla yenildiğini, daha bütün oylar sayılmadan önce hemen kabul etmesi demokratik niteliklerini ortaya koydu ve Bush'la holding medyasının onu bir diktatör olarak damgalamasını çok daha zorlaştırdı. Yenilgiye rağmen Chavez, bilhassa Venezüella'daki yoksullar ve işçi sınıfı arasında hâlâ gayet popüler. Ve Latin Amerika'nın dört bir yanında Chavez gibi ilerici liderlerin başını çektiği tarihi dönüşüm gelişmeye devam ediyor.
10. 2007'deki birçok iyi haberden en azından bu yazı dahilindeki sonuncusu, Bush'un yönetimdeki en yakın müttefiklerinden bazılarının istifasıydı. Donald Rumsfeld savunma bakanlığından, Alberto Gonzalez adalet bakanlığından ve Karl Rove Beyaz Saray genel sekreter yardımcılığından ayrıldı. En güzeli de şu: Suçlu, savaş müptelası, anayasa ezicisi, hak ihlalcisi, işkenceci Bush yönetiminin sadece BİR YILI kaldığı için şükredebiliriz! Bundan daha kötüsünü seçmemiz çok zor!
Yeşil bir geleceğe, diplomasiye ve Bush rejiminin son çırpınışlarına kadeh kaldırabiliriz öyleyse. Çok yaşa 2008!

Kaynak: Radikal

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?