banner39

Kaddafi'nin silah arkadaşlığından, ülkesini yıkıma sürüklemeye: Darbeci Hafter

Libyalı darbeci milis lideri Halife Hafter, başkente silah zoruyla girerek ülkenin başına geçmek için başlattığı operasyonla petrol zengini Libya’ya yıkım getirdi. 

AA Analizleri 02.01.2020, 17:17
Kaddafi'nin silah arkadaşlığından, ülkesini yıkıma sürüklemeye: Darbeci Hafter

Libyalı darbeci milis lideri Halife Hafter, başkente silah zoruyla girerek ülkenin başına geçmek için başlattığı operasyonla petrol zengini Libya’ya yıkım getirdi. 

banner53
Yorumlar (2)
Abdul münim 1 yıl önce
Akıbeti Sudanlı John Garang gibi olacak. Onu da eğitip Sudanın başına musallat ettiler ve bir uçak kazasında yok ettiler.
Hafter yanlış işler yapıyor. 1 yıl önce
General Halife Hafter Sudan’ı ikiye bölen Albay Jonh Garang’a çok benziyor. Garang da Amerikada eğitim aldıktan sonra ülkesine dönmüş ve Sudan Halk Kurtuluş Ordusunu kurarak Güney Sudanı Hartum’dan ayırmak için mücadele başlatmış idi. Başlangıçta o bütün Sudan’ı kurtaracağını vaad ediyordu. Sonra anlaştılar ve kendisini Cumhurbaşkanı Yardımcısı yaptılar. Buna rağmen gizliden gizliye petrol yataklarına sahip Güneyi bağımsız bir devlet yapmaya çalışıyordu. Garang petrol gelirlerinin Güney halkına yansıtılacağını i zannediyordu. Ancak bu angajmanlara girilmemsi için daha devlet kurulmadan ortadan kaldırdılar. O an nasıl bir oyunun içinde olduğunu anladı ama iş işten geçmişti. Onu oraya getiren irade petrolün ülke kalkınmasına yansıtılmasına izin vermedi. Garangı ortadan kaldırmakla bütün vaatler suya düşmüş idi. Garang Cumhurbaşkanı Yardımcısı sıfatıyla da bu ihanet çemberi içinde iken bir uçak kazası sonucu hayatını kaybetti. Bilahare Güney Sudan diye bir ülke kuruldu. Keşke bugün ne sefalet içinde yaşadıklarını Garang da görseydi. Amerika ve İsrail ortaklı petrol şirketleri petrol gelirlerini maalesef Güney Sudanı fakirlikten kurtarmak için vermedi. Çünkü halk uyandığında İranlı Musaddık gibi yapacakları ilk iş petrolü millileştirmek olacaktı.
General Hafter de Amerika’da eğitim gördü. Kendisine devlet adamısın ruhu şırınga edilerek yetiştirildi. Söylentilere göre Moskovada kırmızı halı serilmeden karşılandığı için sinirlenmiş ve toplantıyı yarıda kesmiş. Hafter ayrıca Rusya Askeri akademisinde de eğitim görmüştü. Onun için Moskova’da barış antlaşmasını yarıda keserek imzalamadan ülkesine döndü ve ateşkesi bozarak çevresine saldırılara devam etme talimatını verdi. Bu gidişle Hafter Garang’ın yaptığı gibi Libyayı ikiye bölmek gibi tehlikeli bir ateşle oynuyor . Hafterin kurmuş olduğu Libya Ulusal Ordusu ile Sudan Halk Kurtuluş Ordusu patentinin aynı mahfile ait olduğunu Lşbya halkı bilmeyebilir. Hafter, Afrika’dan toplatılarak emrine verilen paralı askerler yardımıyla petrol kuyularını ele geçirdikten sonra kendisine verilen vaatlerden kurtulmak için kendisini John Garang gibi ortadan kaldıracaklar. Petrol firmalar neft gelirlerini Libyalılara yansıtmayacak. Hafter’in bunları hissetmemesi mümkün değil. Düşünceli donuk bakışları biraz da bu endişelerden olsa gerek. Ancak çevresi bu oyunu bilmiyor, anlamak da istemiyor. Ahmet El Mismari’nin bu açıklamaları Türk halkını tanımadığını gösteriyor. Libya’nın kalkınmasında büyük emeği geçen Türk inşaat sektörünü ve bütün Libya’ya huzur ve saadet getirmek isteyen Türk askerlerini tehlike olarak görmeleri büyük bir gaflettşr.. Kardeş Libya halkına yakışmayan üzüntü verici bir davranıştır. Umarız Libya halkı uyanır ve bütün dünyanın tanıdığı hükümet içindeki yerini alır.
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?