banner39

'Çözüm Süreci de terörle mücadele de sürecek'

Başbakan Davutoğlu, 'Başladığımız işi yarım bırakmayacağız, ne Çözüm Süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci" dedi

Adaylar 20.10.2015, 17:28 20.10.2015, 17:28
'Çözüm Süreci de terörle mücadele de sürecek'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Vanlı kardeşlerimin, Doğulu, Güneydoğulu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz koyan kim olursa olsun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacağız, ne Çözüm Süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci" diye konuştu.

Davutoğlu, partisinin Van Beşyol Meydanı'nda düzenlediği mitinginde, dün Trabzon'da vatandaşlarla buluştuğunu ve Karadeniz'den, Trabzon'dan Van'a selamlar getirdiğini söyleyen Davutoğlu, "Trabzonlu Vanlıyla, Diyarbakırlı İzmirliyle ebediyen kardeştir dedik, onun için meydanlardayız. Meydanlardan çekilmedim, çekilmeyeceğiz. Hiç kimse bizi halkımızla buluşmaktan alıkoyamaz, engelleyemez" ifadesini kullandı.

Vanlılara "Bizimle bu kardeşlik yolunda yürümeye var mısınız? Bu ülkeyi ortak bir muhabbetle özgür, adil, mutlu, güçlü bir ülke yapmaya var mısınız?" diye soran Başbakan Davutoğlu, vatandaşların "evet" cevabı üzerine de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bizim kültürümüzde kimseyi kimliğinden, inancından, fikriyatından dolayı kınamak yoktur. Biz, insanı eşrefi mahlukat olarak görürüz. Yaratılmışların en şereflisi olarak görürüz, hepsini kardeş, dost biliriz. Siyaset yapıyor olmamızın yegane sebebi de amacı da budur. Biz, bölmek, parçalamak, şiddeti körüklemek için değil, kardeşliği, birliği, dayanışmayı getirmek için bir aradayız. Bu toprakların makus talihini değiştirmek için siyaset yapıyoruz, yokluğu, yoksulluğu, yasakları bu topraklardan silip atmak için siyaset yapıyoruz. Bu ülke için, bu millet için bu aziz Van için siyaset yapıyoruz. Maalesef biz bu amaçla gece, gündüz çalışırken, Türk'ü, Kürt'ü, Zaza'sı hep beraber oturup kafa kafaya geceler boyu, işte Toros Yörüklerinden Ahmet, Batman Kürtlerinden Mehmet, Diyarbakır Kürtlerinden Mehdi, Bingöl Zazası Cevdet ve şimdi Vanlı Beşir hepimiz adımızla kimliğimizle masada oturuyor, Türkiye'nin geleceği için hep beraber çalışıyoruz. Hiçbir ayrım yapmıyoruz gönül gönüle, zihin zihine veriyoruz."

"Biz, Kürt kardeşlerimiz burada huzur içinde yaşasın diye terörle kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Biz, Vanlı kardeşlerimiz kepengini kapatmasın, eşkıyalar evinin önünde hendek kazmasın diye huzur ve demokrasi operasyonunu başlattık. Hiç merak etmeyin Vanlılar, gittiğim her yerde Doğu'dan, Güneydoğu'dan vatandaşlarım şunu söylüyor; Diyarbakır’da da, bayramdan sonra, birçok kardeşim kulağıma eğildi, 'Allah devlete, millete zeval vermesin" diye dua etti ve sonra da dedi ki 'Aman ne olur bu eşkıyalardan bizi kurtarın, sakın başladığınız işi yarım bırakmayın.' Ben size Van meydanından söz veriyorum; bu Vanlı kardeşlerimin, Doğulu, Güneydoğulu kardeşlerimin hayatına kasteden, rızkına göz koyan kim olursa olsun sonuna kadar mücadele edeceğiz. Başladığımız işi yarım bırakmayacağız. Ne Çözüm Süreci yarım kalacak ne de terörle mücadele süreci."

"SİZİ SOKAK ÇAPULCULARINA TESLİM ETMEYECEĞİZ"

Van'dan, 1. Dünya Savaş'ında 120 şehit verildiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Onlar her birimizin yiğitleridir, şehitleridir. Hiçbirini birbirinden ayırmayız. Allah şahit olsun, sizin huzurunuzda söz veriyorum, 78 milyona hitap ederek diyorum, bir gün dahi, bir saat dahi, bir dakika dahi, bir saniye dahi herhangi bir bebeği, herhangi bir çocuğu, herhangi bir genci, herhangi bir vatandaşımızı 'Kürt’tür, Türk’tür' diye ayırırsak bu makamlar da nefes alıp verdiğimiz bu ten de bize haram olsun. Biz Resulullah’ın dediği gibi bütün bu cahiliye adetlerini ayağımızın altına almış, öyle yola çıkmışız. Onun için bu mücadele sürecek. Sizleri eline silahı alan sokak çapulcularına kesinlikle teslim etmeyeceğiz. Canınıza, malınıza, namusunuza kastedenlere karşı sizleri kimsesiz bırakmayacağız.

Bırakın makamımızı, koltuğumuzu, canımıza dahi mal olsa bu yoldan, bu kutlu yoldan dönmek, vazgeçmek bizim için söz konusu değildir. Zaten şer odakları da bu kararlılığımızdan çekiniyor. Çünkü biliyorlar ki AK Parti zayıfladığında terör odakları güçlenecek ya da Çözüm Süreci zayıflayacak. Çünkü biliyorlar ki AK Parti iktidardan indirilirse ya bu terör çeteleri dolaşacak ya da eskiden olduğu gibi 'Beyaz Toroslar' dolaşacak. Biz bu memleketi terör çetelerine, faili meçhullere bir daha bırakmayacağız. Hiç merak etmeyin, 80’li, 90’lı yıllara bu ülkeyi döndürmek isteyenler başarılı olamayacak. Biz çözüm için her zaman olduğu gibi dimdik ayakta duracağız."

"HDP KANDİL VESAYETİYLE MÜCADELE EDEMİYOR"

Başbakan Davutoğlu, 12 yıl boyunca milletle el ele, gönül gönüle eski Türkiye'nin izlerini silmenin, 78 milyonun kardeşliğini pekiştirmenin mücadelesini verdiklerini dile getirdi.

Anlamsız yasakları ve anadiller üzerindeki her türlü baskıyı kaldırdıklarını belirten Davutoğlu, yasakları kaldırmakla yetinmediklerini, farklı dil ve lehçelerin öğretilmesinin, öğrenilmesinin kurslar üzerinden sağlanması için yeni düzenlemeler yaptıklarını anlattı.

Davutoğlu, "Buradan bütün Türkiye'ye seslenerek diyorum, biz AK Parti olarak daima adaletin, demokrasinin, özgürlüklerin yanında olduk her türlü vesayetle bugüne kadar mücadele ettik, bundan sonra da mücadele ederiz. Biz Ergenekon'un vesayetiyle mücadele ettik ama buraya gelip 'barış ve demokrasi' diyen HDP, Kandil'in vesayetiyle dahi mücadele edemiyor. Kandil'in vesayetinden kurtulacaklar. Bu bölgenin gençleri de bu zulümlerden kurtulacak" dedi.

"SANDIKLARI KİMSEYE TERK ETMEYECEĞİZ"

Davutoğlu, "Şimdiden uyarıyorum; herhangi bir şekilde sandık başlarında terör yaparak halkımıza şu veya bu partiye oy vermeleri için baskı yapmaya kalkan kim olursa olsun, en şiddetli şekilde adaletin önüne çıkartılacak. Kimseye bu milleti, bu ülkeyi, bu sandıkları terk etmeyeceğiz. 1 Kasım'da inanıyorum ki sizin inancınızla birlikte Türkiye kazanacak. Birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz kazanacak. Türkler de kazanacak, Kürtler de kazanacak. 78 milyon hep beraber kazanacak" diye konuştu.

"BİZ HER TÜRLÜ HESABI VERİRİZ"

Vatandaşların farklı dil ve lehçelerde eğitim ve öğretim görmeleri için özel okullara izin verdiklerini, Ağrı Havalimanı'na Ahmed-i Hani, Hakkari Havalimanı'na Selahaddin Eyyubi adlarını verdiklerini anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, çözümün yasal zeminini hazırlayarak geçen yıl TBMM'de kabul ettiklerini belirtti.

Davutoğlu, "Bunların hepsini AK Parti yaptı ve sadece millet için yaptık. Bu noktaya nereden geldiğimizi iyi biliyoruz. Yıllarca devam eden ret, inkar ve asimilasyon günlerinden sonra bugünlere geldik. İlk adımı atan da biziz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, alandakilerin "Katil Demirtaş" sloganları üzerine, şu değerlenmelerde bulundu:

"İşte bakınız Ankara bombalamasında kardeşlerimiz vatandaşlarımız, aralarında AK Parti, her parti de vardı. Onların biz yaralılarını tedavi etmek için koştururken, vefat eden kardeşlerimizi ailelerine teslim etme çabasında iken onlar tuttular bizi suçladılar 'katil devlet' deme cüretini gösterdiler. Biz her türlü hesabı veririz. Eğer bu ülkenin başbakanı olarak tek bir kardeşimin tek bir damla kanı üzerinde hesap yapılmasına izin verirsem, bir tek damla kanın dökülmesini mazur gösterecek bir şekilde davranırsam, bu aldığımız nefes bize haram olsun. Biz her türlü katliama, her türlü zulme karşı ayağı kalktık.

12 yaşındaki Fırat'ın katilleri işte gerçek katiller onlardır. O katilleri bulmak isteyenler bize ve devlete dönmek yerine aynaya bakmalılar. Kim engellemeye çalışırsa çalışsın, bu ülkenin insanlarının kardeşliği için, dostluğu için çözüm yolunda irademizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Onlar önümüze engeller çıkaracak, biz azimle bu engelleri aşacağız."

"78 MİLYON HEP BERABER KAZANACAK"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şimdiden uyarıyorum, herhangi bir şekilde sandık başlarında terör yaparak halkımıza şu veya bu partiye oy vermek için baskı yapmaya kalkan kim olursa olsun en şiddetli şekilde adaletin önüne çıkarılacak. Kimseye bu milleti, bu ülkeyi bu sandıkları kimseye terk etmeyeceğiz.. 1 Kasım'da inanıyorum ki sizin inancınızla birlikte Türkiye kazanacak. Birliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz kazanacak. Türkler de kazanacak, Kürtler de kazanacak 78 milyon hep beraber kazanacak. Milletimiz, asla kaybetmeyecek. HDP'li, CHP'li, MHP'li kardeşlerimiz de kaybetmeyecek. Ama bu milletin hissiyatını anlamayan, anlamamakta direnen Demirtaş, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli kesinlikle kaybedecek." ifadelerini kullandı.

"DEVLET ŞEFKATLİ DAVRANACAK"

Muhtarların maaşlarının bin 300 liraya yükseltileceğini dile getiren Davutoğlu, çiftçilerin artık yem ve gübrede KDV ödemeyeceklerini aktardı. Emeklilere yıllık ilave bin 200 lira daha vereceklerine, asgari ücreti bin 300 liraya çıkartacaklarına işaret eden Davutoğlu, şunları söyledi:

 "Hiçbir Vanlının, hiçbir Doğulu, Güneydoğulu genç kardeşimin işsiz kalmasını istemiyorum. Ne yapıyoruz, biliyor musunuz? Kendi işinizi kurmak isterseniz geleceksiniz, projeyi bize göstereceksiniz, o devlet var ya o şefkatli devlet size diyecek ki '50 bin Türk lirası bizden size ananızın ak sütü gibi helal olsun.' Geri ödemesi yok, faizi zaten yok. Al babanın verdiği sermaye gibi sermaye yap çünkü devlet, anadır. Devlet şefkat olmak durumunda. Bilin ki bizim idare ettiğimiz devlet, sizlere hep şefkatli davranacak."

Bu kapsamda kendi işini kuranlara ayrıca 100 bin lira faizsiz kredi verileceğini, sermaye artırımı yapanlardan da 3 yıl vergi alınmayacağını anlatan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hani o birinin katil dediği devlet var ya işte böyle şefkatli bir devlet. Biz, bu gençlerimizi dağlarda ölmeye değil, esnaf olarak çarşıda, doktor olarak hastanede, öğretmen olarak okulda, benim gibi profesör olarak üniversitede, siyasetçi olarak TBMM'de, hükümetlerde bakan olarak, başbakan olarak, cumhurbaşkanı olarak görmek istiyoruz. Eğer birisi, 'Sen, şu bölgedensin. Sen, şu şehirdensin' diye engel olmaya kalkarlarsa karşılarında dağ gibi duracak olan biziz. Sizin aranızdan Allah muhafaza canlı bombalar, intihar bombacıları ya da teröristler değil, Allah'ın izniyle Türkiye'ye, Van'a, dünyaya ışık tutacak nice bilim adamları, nice büyük atılımlar gerçekleştirecek devlet adamları yetişecek. İşte Nobel ödülünü bir değerli bilim adamımız, Mardin'den yetişen bir bilim adamımız aldı. Gurur duyulmaz mı böyle bir ülkeyle."

"Hain odaklara karşı da o kadar kararlı olacağız"

Davutoğlu, Vanlı iş adamlarının kendilerine başvuran gençleri çekinmeden hemen işe almalarını istedi. İşbaşı eğitimleri kapsamında bu çalışanların 1 yıllık maaşının devlet tarafından ödeneceğini aktaran Davutoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

Hiçbir fark olmadan işte biz, böylesine bir kardeşliğin tohumlarını ektik. Size bundan sonra mütekebbir, yukarıdan bakan, hesap soran bir devlet değil, şefkatle sizleri bağrına basan bir devlet vadediyoruz. Ve bu devlet, bugün iktidarda. Milletle devleti ayırt edemeyecek kimse. Ve AK Parti iktidarlarında bu devlet, ana kucağı olacak. Oldu ve olacak. Bu devlet baba şefkati olacak ama birileri de eğer bu ülkenin birliğine, bu milletin ortak devletine saldırmaya kalkarsa ona da 'dur' diyeceğiz. 'Dur, bu topraklar nice hainler gördü ama o hainlere bu topraklar terk edilmedi. Terk edilmeyecek' diyeceğiz. Vatandaşımıza ne kadar şefkatliysek, bize meydan okuyan, vatandaşlarımızı, kardeşleri birbirine kırdırmak isteyen hain odaklara karşı da o kadar kararlı olacağız.

 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?