banner39

Erdoğan: Ayda bir Bakanlar Kurulu'na katılırım

Başbakan Erdoğan, seçilmesi durumunda icracı bir Cumhurbaşkanı olacağını söyledi, yurt dışındaki seçimlere katılımın düşük olmasını YSK'nın yeni seçim sistemine bağladı

Adaylar 05.08.2014, 08:27 05.08.2014, 08:34
Erdoğan: Ayda bir Bakanlar Kurulu'na katılırım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 24 TV'de, Mustafa Karaalioğlu'nun gündeme ilişkin soruları cevapladı. Kendisinin seçilmesi durumunda icracı bir Cumhurbaşkanı olacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, yurt dışındaki seçmenlerin YSK'nın randevu sistemi yüzünden seçimlere katılamadığını ifade etti. Paralel yapıya ve çatı aday Ekmeleddin İhsanoğlu'na gönderme yapan Başbakan Erdoğan satırbaşları ile şunları kaydetti:

KURULA KATILABİLİRİM

Yani Cumhurbaşkanı halkın oylarıyla oraya geliyor, dolayısıyla devletin başı olması hasebiyle, Bakanlar Kurulu'na istediği zaman başkanlık da yapabileceğine göre, bu ne demektir? Bir defa orayla sürekli kontakta olacaksınız, sürekli irtibatta olacaksınız. Yatırımlar devam ediyor mu, etmiyor mu? Bunların hepsini başbakanla haftada bir rutin görüşmemle yetinmeyebilirim. Orada yan gelip yat, öyle bir şey olmaz. Her hafta biz Cumhurbaşkanımızla fevkalade bir şey olmadığı zaman rutin görüşmelerimizi yaparız. Burada da bu olacak. Ama belki bunun dışında ayrıca Bakanlar Kurulu'na katılmak suretiyle o havayı daha farklı hale getirmek olabilir. Ama bu tabi kabine diyelim ki hafta bir veya on beş günde bir toplanır da siz de ayda bir böyle bir toplantıya katılırsınız.

YSK YANLIŞ YAPTI

Yurt dışındaki Cumhurbaşkanlığı seçimine katılım düşük oldu. Maalesef bu seçmenden değil YSK'dan kaynaklandı. Kusura bakmasınlar, bir randevu diye bir olay çıkardılar, bu randevu olayı her şeyi alt üst etti. Ya vatandaş randevu almak vs. bu işlerle uğraşır mı ya? Bunun demokratik hakkını kendisine ver. Şu ana gördüğümüz o ki yüzde 10'u zor aşacak.

BAŞKANLIK TARTIŞMALARI

Gelişmiş ülkelerin genelinde Başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Yarı-Başkanlık sisteminin olması anlamlıdır. Bizim artık burada bir sıçrama yapmamız lazım. Bizim artık sistem değişikliğine gitmemizde fayda var. Ama ben görüyorum ki milletim Başkanlık sistemini bu seçimle beraber benimseyecek ve konuşmaya başlayacak. Diyecek 'ben Cumhurbaşkanı seçiyorum. Madem Cumhurbaşkanı'nı seçiyorum, niye Başkan seçmeyeyim.' Bundan sonra Başkanı seçecek. Yani bunu farklı yerlere çekenlere de gereken cevabı verecek. Ve tabi Başkanlık sisteminin ne içerdiği çok daha açık, net bu tartışmalarla beraber ortaya çıkacak.

VESAYET SONA ERECEK

Paralel vesayet süreci sona erecek. Ama daha işin henüz başında olduğumuzu da söylemem lazım. Sağolsun burada geçmişte olanlar ortadaydı, şimdi de yargı gereğini yapmaya başladı. Çünkü Gezi olayları, arkasından 17-25 Aralık bunlar tamamıyla bu ülkede bir darbe girişimidir. Ve bu darbe girişimi akamete uğramıştır. Eğer bunlar başarılı olabilseydi Pensilvanya'daki buraya başka bir havayla gelecekti. Ve şahsımla ilgili biliyorsunuz kayıtlara giren şey; 'dönemin Başbakan'ı.' Düşünebiliyor musunuz? Belgelerin içinde çıktı bunlar. Daha ilerisini söylüyorum; benim uluslar arası yaptığım telefon görüşmelerimi adamlar dinliyor. Yanımdaki danışmanım, aynı zamanda tercümanım o diyelim ki Ortadoğu ile yaptığımız görüşmeleri dinliyorlar. Bunların şirazesi kaçmış.Onlar şuanda inanıyorum ki; inşallah son çırpınışlarını yapıyorlar.

İsrail'e beddua ettiğini duyan var mı?

Başbakan Erdoğan, dün yeni bir bedduaya imza atan Fethullah Gülen'e de İsrail'le cevap verdi. Gazze'de çoğu kadın ve çocuk 2 bine yakın kişinin katledildiğini, binlerce kişinin de yaralandığını anımsatan Başbakan Erdoğan 'Ben burada önemli olan bir şeyi söylemem lazım; şimdi İsrail ortada. Pensilvanya, o da ortada. Pensilvanya'dan İsrail'in bu kıyımına karşı ciddi bir açıklama duydunuz mu? Onlara beddua eden, onları lanetleyen bir şey duydunuz mu?' ifadelerini kullandı.

ADLİYEDE ŞOV ŞUÇ

Paralel yapıyla mücadelenin devam edeceğini vurgulayan Başbakan şöyle devam etti: 'İnlerine girilecektir' tespitimizden sonra bazı gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Şu anda emniyetteki paralel yapı ortaya çıkmaya başladı. Ve bunlar ortaya çıkınca şovmenler de ortaya çıkmaya başladı. Tuzluklar, muzluklar hepsi Çağlayan'a aktı. Tabi oraya gelenlerin hepsi suç işledi. Öyle zannediyorum ki savcılar bunlarla ilgili de gerekli davayı açacaktır. Senin milletvekili olman nezarethaneye girme hakkını vermez. Orada gelip onlarla beraber şov yapma hakkını vermez. Orada sadece nezarethanede olanlarla görüşme hakkı avukatlarındır. Senin böyle bir hakkın yok.

İSTANBUL BENİM SEVDAM

Doğup büyüdüğüm vilayet; İstanbul. İstanbul bir başka ama maalesef İstanbul'da yaşayanlar İstanbul'un kıymetini tam bilemediler. İstanbul hakikaten benim aşkım, sevdam, her şeyim. Şimdi Belediye Başkanımıza şunu söyledim; İstanbul'da biz Avrupa ve Anadolu yakasında iki tane meydan yapalım ve bu meydanlarda artık kim mitingini yapacaksa gelsin bu meydanlarda yapsın. Söyleyecek sözü olan gelsin orada söylesin. İlla Taksim'de Taksim, illa Kadıköy'de Kadıköy, illa Tandoğan'da Tandoğan filan olmaz. Bu meydanları yaparsınız huzur içinde gel istediğini söyle. Nasıl bağıracaksan gel orada bağır. Bundan kimse de zarar görmesin. Düşünün yürüyüş yapacaklar, halkın alışveriş yaptığı merkezlerde yürüyüş yapıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? siz özgürlüğü 'her yeri istediğim gibi kullanırım' tanımıyla tanımlayamazsınız. Bunlar hakikaten özgürlük adına yapılamaz. Gel arkadaş nerede yapacaksın? Anadolu yakasında mı? Buyurun sana Maltepe. Gel burada yap. Şimdi biz bunun örneğini verdik. Nerede yapacaksın, Avrupa yakasında? Buyurun sana Yenikapı. Git Yenikapı'da yap. Buna alışmamız lazım ve bunların bir de daha ufaklarını ilçelerin uygun yerlerinde yaparsak, daha ufak çapta olanlar da gitsinler orada yapsınlar ama bunlar vandalizme dönüşmesin.

KARAKOÇ'A TEŞEKKÜR EDİYORUM

Son reklam filminde, 16 devleti iade eden 16 yıldız orada var. tabi ortada forsu. Ben tabi bu vesileyle de Sezai Karakoç'a çok teşekkür ediyorum. Bir anlam kattı tabi hazırlanan filme. Bundan dolayı kendisine şahsım, partim adına çok çok teşekkür ediyorum.

banner53
Yorumlar (0)
16
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?