Mehmed Zahid Kotku bugün vefat etmişti

İslam Alimlerinden Mehmed Zahid Kotku 34 yıl önce bugün ebediyete intikal etmişti. Kotku'nun yad edildiği çeşitli etkinlikler düzenleniyor

Mehmed Zahid Kotku bugün vefat etmişti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

20. yüzyılın önemli mürşidi kâmillerinden Mehmed Zâhid Kotku Hoca, 13 Kasım 1980 günü vefat etmişti. Mehmed Zahid Kotku, tekke ve zaviyelerin kapatılması kararından sonra hayatına imam-hatiplik yaparak devam etmiş, en son Fatih İskenderpaşa Camii'nde görev yapmıştı.

Vefatının 34. yıl dönümünde İnsan ve Medeniyet Hareketi tarafından organize edilen Çağa Tanıklık Edenler programında Mehmet Zahid Kotku (Rh.A) konuşulacak. Programa konuşmacı olarak Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Nazif GÜRDOĞAN, Haseki Eğitim Merkezi Hocalarından Ali Rıza TEMEL, İlim Yayma Cemiyeti Kurucularından ve Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Sabahattin KIRKAN katılıcak.

15 Kasım Cumartesi günü saat 11.00'de İMH Bahariye Mevlevihanesi/EYÜP'te yapılacak programda Mehmet Zahid KOTKU'nun hayatı ve hizmetleri anlatılacak. Zahid Efendi'nin riyasetinde klasik tekke anlayışının çok ötesinde bir mektep olarak işlev gören İskenderpaşa cami'nde yaptığı sohbetler, Zahid Efendi'nin kendi zamanındaki gençlik çalışmalarına etkileri, Nakşiliğin Türkiye'deki İslamcılık anlayışına katkıları gibi konular programda konuşulacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2014, 10:40
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taner
Taner - 6 yıl Önce

Doğum günlerinde YAD etmek bana daha doğru geliyor.Peygamber SAV Mevlid Kandilinde anmakta ve yad etmekteyiz.Google önemli kişiler ile ilgili uygulamaları, doğum günlerinde koymakta vs...Peygamber varisi alimleri ve topluma mal olmuş bu kişiler için de aynı yöntemle YAD etmek daha doğru olsa gerek.Zaten hicri doğum günlerinde, kabri başında ve İskenderpaşa Camiinde değişik programlar ile YAD edilecekler...Şimdiden yasin ve hatim okumaları yapılmakta...

banner39