12 Taliban Afgan güçlerine teslim oldu

Afganistan Mezar-ı Şerif'te 12 Taliban üyesi Afgan güvenlik güçlerine teslim oldu

12 Taliban Afgan güçlerine teslim oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde 12 Taliban üyesi, silahlarını bırakarak yetkililere teslim oldu.

Konuyla ilgili Mezar-ı Şerif Yüksek Barış Konsey'inde düzenlenen törende konuşan Konsey Başkanı Baz Muhammed Garibyar, bunu, Taliban üyelerinin Yüksek Barış Şura'nın çabaları sonucu kendi istekleri doğrultusunda yaptıklarını belirtti.

Taliban üyelerinin daha önce Belh vilayetinin Nehri Şahi ilçesinde hükümet karşıtı eylemler düzenlediğini ifade eden Garibyar, Mezar-ı Şerif Yüksek Barış Konseyi'nin göreve başlamasıyla il genelinde şu ana kadar 336 militanın teslim olduğunu kaydetti.

Garibyar, il genelinde faaliyet gösteren diğer örgüt üyelerinin de bu çağrıya kulak vererek gelecek günlerde Barış Programı'na katılmasını beklediklerini söyledi.

"SAVAŞMAKTAN BIKTIK"

Teslim olan Taliban üyelerinden Azad Han da ''Daha önce Taliban safında onlarca eyleme katıldık. Taliban komutanları bize para veriyordu. Biz de o parayla silah satın alıyorduk. Artık savaşmaktan bıktık, yaptığımız işin yanlış olduğunu anladık, artık devletimize çalışacağız'' diye konuştu.

Afganistan, Yüksek Barış Konseyinin yürüttüğü Barış Programı çerçevesinde silah bırakan Taliban üyelerine maddi destek ve iş imkanı sağlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2016, 12:12
banner53
YORUM EKLE

banner39