banner39

ABD, Afganistan'da 'tüm bombaların anası' ile saldırdı

Eski Afganistan Devlet Başkanı Karzai, "Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu saldırı insanlık dışı bir olaydır" dedi

Afganistan 14.04.2017, 10:06 14.04.2017, 10:18
ABD, Afganistan'da 'tüm bombaların anası' ile saldırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Hava Kuvvetlerinin, Afganistan'ın Nangarhar vilayetinde bir DEAŞ-Horosan kompleksine "nükleer olmayan en büyük bomba" olarak bilinen GBU-43 ile düzenlediği saldırıyla ilgili Kabil yönetimi tarafından ilk açıklama yapıldı.

Afganistan Devlet Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, saldırının DEAŞ tehdidini önlemek için gerçekleştirildiği ve bu terör örgütüne karşı bölgede operasyonların sürdüğü bildirildi.

Operasyonların sivil kaybını önlemek amacıyla yavaş ilerlediği duyurulan açıklamada, saldırıda kaç DEAŞ üyesinin öldüğünün araştırıldığı vurgulandı.

Saldırının yerel saatle dün 07.32'de MC-130 tipi bombardıman uçağıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Görgü tanığı Malek Kamin yaptığı açıklamada, saldırının şiddetinin komşu ilçelerden de hissedildiğini aktardı.

ETKİ OLARAK EN BÜYÜK BOMBA

İlk kez bir harekâtta kullanılan bombanın 9 ton patlayıcı olmak üzere toplam 10,5 ton ağırlığında, 10 metre uzunluğunda ve bir metre çapında olduğu ifade ediliyor.

Bomba konsept olarak Vietnam Savaşı'nda geliştirilen güdümsüz BLU-82B bombasından yola çıkılarak C-130 Herkül bombardıman uçaklarına uyumlu olacak şekilde geliştirildi.

Etki alanının yüzeysel genişliği ve yakıcı etkisinin yanı sıra aşırı yüksek ses ve yüksek parlaklığa sahip alevi sayesinde de psikolojik bir silah olarak değerlendiriliyor.

Diğer taraftan ABD'nin envanterinde patlayıcı miktarı ve etkisi bakımında MOAB (Massive Ordnance Air Blast) kadar olmasa da ölçüt olarak bundan daha büyük bir bomba da var.

Büyük ordonat delici veya GBU-57A olarak bilinen söz konusu bomba 14 ton ağırlığında ancak patlayıcı miktarı 5 ton civarında ve geniş etki alanından çok ağırlığı ve itme hızından dolaylı sığınak delici olarak kullanılıyor.

RUSYA'DA DA "TÜM BOMBALARIN BABASI" VAR

ABD'nin "tüm bombaların anası" bombasına karşı Rusya'nın da 2007 yılında benzer ölçekte bir bomba ürettiği ve bunu "tüm bombaların babası" olarak tanımladığı biliniyor.

Rus ordusu Eylül 2007'de teknik adı güçlendirilmiş termobarik hava bombası olan bombanın geliştirildiğini dünyaya duyururken bunun ABD'nin MOAB bombasından daha güçlü olduğunu iddia etmişti.

ABD'nin MOAB bombasının 9 ton patlayıcısına karşılık Rusya'nın bombası 7,8 ton termobarik patlayıcı içeriyor ancak patlama sırasında 44 tonluk TNT patlayıcısı etkisi yapıyor ve yıkıcı etkisi yaklaşık 300 metreye kadar varabiliyor.

ABD Hava Kuvvetleri'nin GBU-43'le düzenlediği saldırıyla ilgili Kâbil yönetimi de açıklama yaptı.

Afganistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, saldırının (DEAŞ) IŞİD tehdidini önlemek için gerçekleştirildiği ve bu örgüte karşı bölgede operasyonların sürdüğü belirtildi.

Ülkenin doğusundaki 201. Silab Kolordu Komutanlığı Sözcüsü Şirin Aka Fakiri, Perşembe günü Nangarhar'ın Açin ilçesi Dere Mamand, Pişe ve Navtangi bölgelerine havadan ve karadan düzenlenen operasyonda 44 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

KARZAİ'DEN KINAMA

Eski Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı.

Karzai yazılı açıklamasında, Afganistan'ın ağır silahların test edildiği bir bölge olmadığını belirterek, "Saldırıyı şiddetle kınıyorum. Bu saldırı insanlık dışı bir olaydır." ifadelerini kullandı.

Ülkenin doğusundaki 201. Silab Kolordu Komutanlığı Sözcüsü Şirin Aka Fakiri, dün Nangarhar'ın Açin ilçesi Dere Mamand, Pişe ve Navtangi bölgelerine havadan ve karadan düzenlenen operasyonda 44 DEAŞ üyesinin öldürüldüğünü açıklamıştı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise Amerikan ordusunun envanterindeki en büyük GPS güdümlü nükleer olmayan bombasının Nangarhar ilinde DEAŞ-Horosan olarak bilinen DEAŞ'ın Afganistan'daki koluna ait mağara ve sığınakları imha etmek üzere kullanıldığını duyurmuştu. Saldırıda kullanılan ve teknik adı büyük ordonat hava bombası olan GBU-43'ün, Amerikan ordusunda kısaltması olan MOAB'dan türetilen "tüm bombaların anası" (Mother of All Bombs) olarak da bilindiği kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?