ABD Afganistan'daki asker sayısını düşürüyor

Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General Campbell, yıl sonu itibariyle Afganistan’daki asker sayısını 5 bin 500 düşüreceklerini, fakat bu rakamla “çok az” yol kat edilebileceğini belirtti.

ABD Afganistan'daki asker sayısını düşürüyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan’daki ABD ve NATO güçlerinin komutanı General John Campbell, yıl sonu itibarıyla Afganistan’daki asker sayısını 5 bin 500'e düşüreceklerini fakat bu rakamın yeniden yapılandırılması gerekebileceğini söyledi.

Campbell, ABD Senatosu’nun Silahlı Hizmetler Komitesi’nin düzenlediği “Afganistan’daki durum” adlı oturumda konuştu.

Campbell, 2017'de Afganistan’da tutulacak 5 bin 500 askerle “çok az” yol kat edilebileceğini belirtti.

Yakında emekliye ayrılacak olan Campbell, "Görev süresi boyunca Başkan Barack Obama’nın isteği üzerine rakamı 5 bin 500’e emredildiği için düşürmeye çalışacağım” dedi.

Campbell, “Ben, Afganistan’da 9 bin 800 asker tutma taraftarıyım ve rakamı düşürmek için belirtilen süreye kadar bu sayıyı koruyacağım” ifadesini kullandı.

Afganistan’daki dinamikleri göz önünde bulundurduğunda bu yıl geçen yıldan daha büyük karışıklığın beklendiğini belirten Campbell, “Rakamların tekrar gözden geçirilmesi gerekebilir” şeklinde konuştu.

Ayrıca Campbell, Taliban tarafından bir saldırı olmadığı sürece, Amerikan ordusunun Taliban’a saldırmayacağını ve bunun askeri değil fakat politik bir karar olduğunu söyledi.

Pentagon tarafından bugün yapılan açıklamada, Campbell’ın yerine John Nicholson’un getirileceği açıkladı.

Geçen senenin başında, Obama, Afganistan’da bulunan 9 bin 800 Amerikan askerinin yıl sonuna dek ülkede kalmaya devam edeceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2016, 21:46
banner53
YORUM EKLE

banner39