ABD, Afganistan'daki hapishanelerini boşaltıyor

ABD'nin Afganistan'da hapishanelerdeki mahkumları sessizce boşaltmaya başladı

Afganistan 13.06.2014, 15:15 13.06.2014, 15:54
ABD, Afganistan'daki hapishanelerini boşaltıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

ABD Başkanı Barack Obama yönetimi, Afganistan'daki gizli hapishanelerini sessizce boşaltmaya başladı. ABD'nin Afganistan'daki gizli hapishaneleri geçtiğimiz Mayıs ayının başında dünya gündemine oturmuştu. ABD'nin Afganistan'ı işgal ettikten sonra, ülkede 6 ayrı bölgeye gizli hapishaneler kuran ABD, buralarda birçok kişiyi yargılamadan tutuyordu. Herhangi bir hüküm giymemiş olan kişilerin hapishanelerde tutulması dünyadan büyük tepki çekmişti.

ABD gelen tepkiler üzerine, Afganistan'daki hapishanelerin mümkün olan en kısa zamanda kapatılacağını duyurmuştu. Daha sonraki süreçte, ABD'nin Afganistan'daki hapishanelerde tuttuğu, Afgan uyruklu olmayan kişileri sessizce serbest bırakmaya başladığı ve ülkelerine gönderdiği öğrenildi.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in dışında bulunan bulunan Pervan Hapishanesinde bulunan 50 mahkumdan, Afgan uyruklu olmayan 12'sinin geçtğimiz ay sessizce serbest bırakıldığı ve ülkelerine gönderildikleri haberleri geldi. Serbest bırakılan mahkumlardan birinin Fransız uyruklu, birinin Kuveyt uyruklu diğer 10'unun da Pakistan uyruklu oldukları bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?