ABD Afganistan'dan çekilmeye hazırlanıyor

ABD Başkanı Obama, Pentagon'a Afganistan'dan tamamen çekilmek için plan ve hazırlıkların yapılması yönünde talimat verdi

Afganistan 26.02.2014, 12:10 26.02.2014, 12:10
ABD Afganistan'dan çekilmeye hazırlanıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanlığı’na, ABD’nin 2014’ten sonra Afganistan’da hiçbir asker bulundurmaması halinde yıl sonuna kadar düzenli geri çekilmeyi başarıyla gerçekleştirecek uygun planlara sahip olunması talimatını verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama,Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Obama’nın, Karzai’ye Afganistan’daki gelecek seçimlerin hazırlığını, Afganların öncülüğündeki (Taliban ile sürdürülen) barış ve uzlaşı çabalarını ve ikili güvenlik anlaşması konularını ele aldığı belirtildi.

Obama’nın Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya döneminin başlangıcından memnuniyet duyduğu ve ABD’nin, bu sürecin adil, güvenli, zamanında ve Afganistan’ın öncülüğünde gerçekleşmesine desteğini aktardığı kaydedilen açıklamada,  Obama'nın, seçimlerde herhangi bir adayı desteklemediğini ve Afganistan’ın kim tarafından yönetileceğine Afganistan halkının karar vereceğini yinelediği de bildirildi.

Karzai’nin de Obama’yı Afganların öncülüğündeki barış ve uzlaşı çabaları hakkında bilgilendirdiği, iki liderin savaşa siyasi çözümün desteklenmesinin bölge ülkeleri için önemine işaret ettiği ifade edildi.

Obama, "İlave durum planlamaları yapma harekete geçeceğiz"

NATO savunma bakanlarının yarın başlayacak iki günlük toplantısı öncesinde, iki liderin, ABD ileAfganistan arasında olası bir ikili güvenlik anlaşması ile ilgili de görüştükleri bilgisi verilen açıklamada, "Obama’nın, anlaşmayı imzalamayacak gibi görünmesi nedeniyle Karzai'ye, ABD'nin ilave durum planlamaları yapma yönünde harekete geçmekte olduğunu ilettiği" belirtildi.

“Spesifik olarak, Başkan Obama, Pentagon’a ABD’nin 2014’ten sonra Afganistan’da hiçbir asker bulundurmaması halinde, yıl sonuna kadar düzenli bir geri çekilmeyi başarıyla gerçekleştirecek uygun planlara sahip olunması talimatını verdi” ifadesini yer verilen açıklamaya şöyle devam edildi:

"Bununla birlikte, bir ikili güvenlik anlaşmamız ve Afgan hükümetinde istekli ve kararlı bir ortağımız olması halinde, Afgan güçlerini eğitmeye, onlara rehberlik etmeye ve yardımcı olmaya ve çekirdek El Kaide'nin kalıntılarının peşinden gitmeye odaklanan sınırlı bir 2014 sonrası misyon, ABD ve Afganistan'ın çıkarlarına olabilir. Bundan dolayı, bu yıl Afganistan ile bir ikili güvenlik anlaşmasının sonuçlandırılması ihtimalini açık bırakacağız. Ancak, bir ikili güvenlik anlaşması olmadığı müddetçe, herhangi ABD misyonunun planlaması ve uygulanması da daha zorlu olacaktır. Buna ilaveten, bir ikili güvenlik anlaşması olmadığı müddetçe, 2014 sonrasındaki bir ABD misyonunun boyut ve amaç bakımından daha küçük ölçekte olması ihtimali de o kadar fazla olacaktır”.

Açıklamada, ABD’nin bağımsız, istikrarlı, birleşik ve demokratik bir Afganistan’ı desteklediği kaydedilerek, ortak saygı ve sorumluluk prensibinde ortaklığını sürdüreceği ifade edildi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?