banner39

ABD askeri önce öldürmüş sonra da yakmış

Afganistan'da ABD'li bir askerin yaptığı katliamın detayları ortaya çıkmaya başladı

Afganistan 12.03.2012, 12:12 12.03.2012, 16:51
ABD askeri önce öldürmüş sonra da yakmış

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Afganistan'da Taliban'ın güçlü olduğu Kandahar eyaletinde ABD'li bir asker, görev yaptığı askeri üsten bir kilometre uzaklıktaki köye giderek katliam yaptı. ABD'li yetkililer ve NATO, söz konusu askerin cinnet geçirdiğini iddia ediyor ancak Afgan yetkililer farklı düşünüyor.

Kandahar'daki hükümet sözcüsü Cevad Faysal, ABD'nin "bir askerin cinneti" diyerek bu olayı geçiştirmemesi gerektiğini söyledi. Faysal, "Eğer ABD'li yetkililer bu kişinin psikolojik sorunları olduğunu öne sürerse, şu soruyu sormak gerekir. Psikolojik sorunları olan birisi neden orduya alındı" dedi.

Amerikan New York Times gazetesindeki haberde ise, kimliği gizli tutulan ABD'li askerin katliamı detaylarıyla anlatıldı. Haberde, askerin cumartesi gecesi köyden bir kilometre uzaklıktaki askeri üsten ayrılarak, köye gittiği ve önüne gelen evlere girerek katliam yaptığı belirtildi. Öldürdüğü köylüleri daha sonra bir araya toplayan katliamcı asker, 11 kişinin cesedini ateşe verdi. Cesetleri ateşe verilenler arasında, 6 yaşından küçük dört kız çocuğu da bulunuyor.

"AFGANİSTAN'DA YARGILANSIN"

Afgan Meclisi 16 sivili öldüren Amerikan askerinin Afgan yetkililerce yargılanmasına yönelik bir karar aldı.

Yabancı askerlerin işledikleri suçlar konusunda halkın sabrının tükendiğini belirten parlamenterler, saldırgan ABD askerinin Afgan mahkemesinde yargılanması gerektiğini de ifade etti.

Kararda ABD'ye yönelik sert bir dil kullanıldığı da dikkat çekti.

TALİBAN İNTİKAM YEMİNİ ETTİ 

Taliban, internet sitesinde yayımladığı açıklamada "Amerikan vahşilerinin kanlı ve insanlık dışı bir suç işlediğini" belirtti.

Taliban, geçen ay bir Amerikan üssünde Kur'an-ı Kerim yakılmasının ardından misilleme olarak birkaç saldırı düzenlemişti.

İŞGAL ORDUSU ALARMDA

Afganistan'daki Amerikan güçleri sivil katliamının ardından alarm durumuna geçirildi.

ABD'li yetkililer, adı açıklanmayan askerin Kandahar'daki üs yakınındaki katliamın ardından, intikam saldırıları olabileceği uyarısında bulundu.

ABD Ordusu, katliamı gerçekleştiren askerin olaydan sonra üsse dönüp, teslim olduğunu açıkladı. Katliamı yapan askerin kimliği resmen açıklanmadı.
Ancak Associated Press Haber Ajansı'na bilgi veren ABD'li yetkililer, askerin Washington'daki Lewis-McChord üssüne kayıtlı, evli ve iki çocuk babası olduğunu duyurdu.

Sözkonusu askerin, daha önce üç kez Irak'ta görev yaptığı ve Afganistan'da ilk kez görevlendirildiği belirtildi.

OBAMA YİNE ÖZÜR DİLEDİ

Katliam sonrası ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi telefonla arayarak, olaydan büyük üzüntü ve acı duyduğunu belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Başkan Obama'nın Afganistan halkına başsağlığı dilediği ve yönetiminin bu katliamda sorumluluğu olan herkesin en kısa sürede hesap vermesi konusunda gerekeni yapacağı vurgulandı.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai de, ''bağışlanamaz bu katliamı'' kınadığını söyledi. Karzai 16 sivilin öldürülmesiyle ilgili NATO'dan açıklama istedi.

Afganistan'ın Kandahar bölgesinde görev yapan bir Amerikan askeri, cumartesi gecesi sabah erken saatlerde görev yaptığı üssün yakınındaki köyde sivillere ateş ederek, 9'u çocuk, 3'ü kadın 16 kişiyi öldürmüştü.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?