banner39

ABD, bir asker karşılığında beş Talibanı serbest bıraktı

Taliban ve ABD arasında yürütülen müzakereler sonucunda bir ABD askerine akrşılık Guantanamo'daki beş Taliban lideri serbest bırakıldı

Afganistan 01.06.2014, 10:43 01.06.2014, 14:30
ABD, bir asker karşılığında beş Talibanı serbest bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan’da Taliban, 5 yıl önce kaçırdığı Amerikan askerini, Guantanamo Kampı’nda hapiste olan beş liderinin serbest bırakılması karşılığında serbest bıraktı.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre Beş yıl önce Afganistan’da Taliban’ın kaçırdığı Amerikan askeri Bowe Bergdahl serbest bırakıldı. ABD de buna karşılık, Guantanamo’dan 5 Taliban’ı serbest bıraktı. Serbest bırakılan isimler arasında Taliban döneminin İstihbarat Müdür Yardımcısı Abdul Hak Vasik, 2001 yılında Amerika ile savaşan ve Afganistan’ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif'te üst düzey Taliban komutanı olan Molla Nuruddin Nuri, Taliban döneminin içişleri bakanlığını yapan Hayrullah Hayirhah bulunuyor.

Anlaşmanın Katar aracılığıyla bir haftalık yoğun müzakerelerin sonucunda gerçekleştiği bildiriliyor. Guantanamo’daki Taliban mensupları da bir yıl Katar’da kalmak şartıyla Katar yetkililerine teslim edildi.

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?