banner39

ABD iddiası; Taliban Rusya'dan yardım alıyor

ABD istihbaratından bir yetkili, Taliban'ın Rusya'dan para ve silah yardımı aldığını iddia etti

Afganistan 15.02.2016, 13:43 15.02.2016, 14:32
ABD iddiası; Taliban Rusya'dan yardım alıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın Afganistan'daki Taliban hareketi ile bağlarını güçlendirerek örgüte destek verdiği iddia edildi.

ABD istihbarat servisinin ismi açıklanmayan bir yetkilisi Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada Rusya’nın Taliban'a yardım ettiğinden emin olduklarını savundu. Amerikalı yetkilinin ifadelerine göre, geçtiğimiz yıl kısa süreyle Afganistan’ın kuzeyindeki Kunduz şehrini işgal altında tutan Taliban, bu operasyonda Rusya'dan büyük destek aldı.

İsmi açıklanmayan istihbaratçı, Rusya’nın Taliban'a IŞİD’e karşı savaşta da para ve silah yardımı verdiğini iddia etti.

ABD istihbarat yetkilisi Rusya’nın Taliban'ı desteklemekteki amacının Kabil’deki Amerikan yanlısı hükümeti yok etmek olduğunu savundu.

AFGANİSTAN'DAKİ SOVYET İŞGALİ 27 YIL ÖNCE BUGÜN SON BULMUŞTU

Öte yandan bugün, Sovyetler Birliği’nin Afganistan işgalinin sona ermesinin yıldönümü. Rusya’nın Afganistan’daki son birliği 15 Şubat 1989’da ülkeden ayrılmıştı.

Sovyetler Birliği, 1979’da Afganistan’daki Marksist yönetimin daveti üzerine bu ülkeye girerek 9 yıl boyunca işgal etmişti. Afganistan’daki birçok grup Sovyet işgaline kar büyük bir direniş göstermişti. Taliban da bu direniş gruplarından koparak 1994’te yılında kuruldu.

1996 – 2001 yılları arasında ülkede iktidarı ele geçiren Taliban, ABD işgali sonrasında iktidardan ayrılmıştı. O günden beri hem ABD ve NATO güçlerine hem de ABD yanlısı Afgan hükümetlerine karşı mücadele veriyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?