banner39

ABD ile anlaşma imzalayacak Taliban değişti mi?

FRONTLINE muhabiri Najibullah Quraishi, Taliban'ın kurucu isimlerinden Molla Abdulgani Birader Ahund ile Katar'da önemli bir röportaj yaptı.

Afganistan 29.02.2020, 20:14 29.02.2020, 20:18
ABD ile anlaşma imzalayacak Taliban değişti mi?

29 Şubat 2020 bugün, Katar'ın başkenti Doha'da ABD ile anlaşma imzalayacak Taliban'ın önemli isimlerinden Molla Birader, şunları söyledi:

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki Amerikalılar Afganistan’a gelerek ve bu savaşı başlatarak büyük bir hata yaptılar. Çünkü onların asıl hedefi sadece bir kişiydi; Usame bin Ladin. Ve artık Usame bin Ladin Afganistan’da değil. Ancak onlar Afganistan’da savaşmaya devam ettiler. Biz de ülkelerimizi ve hayatlarımızı savunmak zorunda kaldık ki bu en doğal hakkımız.

"Taliban 2001 yılından bu yana değişti mi? Kadınların okumasına ve çalışmasına izin verecek misiniz?"

Bu konularda Taliban’da herhangi bir değişiklik olmadı. Allah’ın kadınlara verdiği tüm hakları kabul ediyoruz. İslami kurallara uymak şartıyla çalışmak ve okumak isteyen kadınlara tabii ki izin vereceğiz.

"Afganistan’ın kuzeyinde bir IŞİD grubunu ziyaret ettim.  Onlar, daha önce Taliban’a bağlıydılar. Şimdi ise IŞİD’e bağlılar. Onlar dediler ki; eğer ABD ile bir anlaşma imzalanırsa çok sayıda Taliban üyesi IŞİD’e katılacak. Bu iddia doğru mu?"

Bu sapkın düşünce (IŞİD) Irak ve Suriye’de olduğu gibi Afganistan’a da geldi. Allah’ın izniyle bu düşünce Afganistan’da uzun  süre yaşamayacak. Taliban tabii ki IŞİD’i yenecek güce sahiptir. Biz Afganistan’da, IŞİD’i güçlü olduğu tüm bölgelerde yendik.

"Afganistan’da savaş ne zaman sona erecek?"

Amerika, Afganistan’dan çıktığı zaman Afganistan’da savaş sona erecek. ABD, Afganistan’a savaş ile sefalet getirdi. Eğer bu savaş sadece Afganların arasında olsaydı, Afganların arasında da problem vardı, ancak bu savaş Afganların arasında 18 yıl sürmezdi, ne şu anki trajedi yaşanırdı ne de onca hayat kaybedilirdi.

Molla Abdulgani Birader Ahund kimdir?

Taliban'ın kurucu isimleri arasında yer alan Molla Birader 1968 doğumlu. Kurucu lider Molla Muhammed Ömer’den sonra hareketin en üst düzey ismi olarak gösterilen Birader, Sovyet-Afgan savaşına katıldı.

2010 yılında Pakistan-ABD ortak operasyonu ile yakalanarak hapse atıldı. 2018’de serbest bırakılan Birader, Taliban’ın siyasi heyetinin başına getirildi.

Kaynak: Savunma Sanayii Dergilik

banner53
Yorumlar (2)
Misafir 1 yıl önce
Afganlı liderlerin bir şansızlığı; okumak için hiç fen, matematik,siyasal, edebiyat, mühendislik alanlarında
hiç dışarı çıkan gençlerin olduğunu görmemişler. Laik sistemi, hayatlarında görmemişler.( Bu arada; bizim Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk nasıl da TARİH dersini seçmeli ders yaptı ama. Bu bakanlığa gelen bakanlara bakarsak amaçlar zaten belli değil mi? Nabi Nayır'da aynı akla hizmet etmedi mi. Daha neler neler.) Ne Mutlu Türküm Diyene.
Misafir 1 yıl önce
Düzeltme ( Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı olacaktır. Sehven Nabi Nayır yazılmıştır.)
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?