ABD temsilcisi: Afganistan'daki varlığımız önemli

ABD'nin Pakistan ve Afganistan özel temsilcisi, Amerika'nın Afganistan'daki varlığının hala önemli olduğunu söyledi

Afganistan 13.05.2014, 17:36 13.05.2014, 17:36
ABD temsilcisi: Afganistan'daki varlığımız önemli

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Afganistan ve Pakistan Özel Temsilcisi James Dobbins, ABD'nin Afganistan'da askeri varlığını bulundurmasının hala önemli olduğunu söyledi.

Ancak Dobbins, bundan sonraki süreçte ABD askerinin büyük ölçüde Afganistan'dan çekilmesi ve küçük bir uzman ekibin tavsiye görevini üstlenmesi için Afganistan'da bırakılmasının planlandığını söyledi.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Dobbins, önümüzdeki birkaç ay içerisinde, ABD askerlerinin bölgeden büyük oranda çekileceğini umduğunu söyledi. 

Dobbins, "Biz ve müttefiklerimiz, Afganistan'da tavsiye misyonunu yürütmesi için şu anki sayıdan çok daha az sayıda askeri personeli Afganistan'da bırakma konusunda hemfikiriz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin hali hazırda Afganistan'da 51 bin askeri bulunuyor. ABD askerleri 2001 yılından bu yana Afganistan'da Taliban'la savaşıyor. ABD yönetimi, Afganistan'daki askerleri daha önce çekmeyi ve sayıyı düşürmeyi planlıyordu, ancak Afganistan'ın eski cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ABD'nin imzalamasını istediği güvenlik anlaşmasını imzalamayı reddediyordu. Bu yüzden de ABD Afganistan cumhurbaşkanlığı seçimlerini beklemek zorunda kaldı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?