ABD'nin Afganistan'da kalma anlaşması tamam gibi!

2014 yılında ana askeri gücün Afganistan’dan tahliyesinden sonra ülkede kalacak ABD askerlerinin statüsü ve yetkilerini belirleyen anlaşma tamamlandı

Afganistan 20.11.2013, 12:54 21.11.2013, 11:30
ABD'nin Afganistan'da kalma anlaşması tamam gibi!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD ve Afganistan, 2014 yılında ana askeri gücün Afganistan’dan tahliyesinden sonra ülkede kalacak Amerikan askerlerinin statüsü ve yetkileri ile iki ülke arasında işbirliğini belirleyen anlaşma üzerindeki çalışmalar tamamlandı. Afganistan'ın önde gelen tanınmış isimleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kanaat önderleri ve aşiret liderlerinden oluşan Loya Jirga'nın (Afgan Halk Meclisi) yarınki toplantısından önce Afganistan ile ABD, iki ülke arasında uzun zamandır tartışılan İkili Güvenlik Anlaşması'nın maddelerinden biri üzerinde daha anlaşmaya vardı.

Tarafların geri adım atmadığı madde, 2014 sonrasında Afganistan'da kalacak Amerikan askerlerinin evlere girerek arama yapma yetkisini içeriyordu. Kabil hükümeti ne olursa olsun hiçbir yabancı askerin Afgan halkının evlerine girip arama yapmasını kabul etmezken, Washington yönetimi ise El Kaide ve diğer isyancı gruplara yönelik "terörle mücadele" kapsamında bu maddenin geçerli olmasını istiyordu.

KABİL'İN İZNİ GEREKECEK

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Eymel Feyzi, yaptığı açıklamada, NATO'nun görev süresinin biteceği 2014 sonrasında Afganistan'da kalacak olan Amerikan kuvvetlerinin, evlere girip arama yapma yetkisinin bulunmayacağını ve bu konuda Washinton tarafından kendilerine garanti verildiğini dile getirdi.

Buna göre, 2014 sonrasında Afganistan'da kalacak olan Amerikan kuvvetleri, evlere baskın düzenleyip, arama yapma imkanına sahip olmayacak. Ancak Amerikan askerlerinin hayati tehlikesinin bulunduğu "olağanüstü durumlarda" Kabil yönetiminin izniyle evlere girilebilecek. 

Öte yandan, Başkan Barack Obama'nın, Afgan halkına hitaben bir mektup yazmayı önerdiği ve ABD'nin, Afganistan'da "terörle mücadelede yapılan hataları" kabul edeceğinine dair Afgan yetkililer tarafından yapılan açıklama yalanlandı. Obama'nın, "Afgan halkına yönelik geçmişte yapılan hataların asla tekrarlanmayacağı konusunda garanti vereceği de" öne sürülen mektubun "asla yazılmadığını ve gönderilmeyeceğini" Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice açıkladı.

SON SÖZ LOYA JİRGA'NIN

Öte yandan, iki taraf arasında aylardır müzakere edilen İkili Güvenlik Anlaşması'nın en tartışmalı maddelerinden biri olan "Amerikan kuvvetlerinin evlere girip arama yetkisi"ne ilişkin her ne kadar hükümetler karar verse de bu konudaki son sözü yine Loya Jirga yani Afgan Halk Meclisi söylecek.

Afganistan'ın 34 vilayetinden meclisin toplantısına iştirak edecek olan Afganistan'ın önde gelen 2 bin 500 ismi, 21 Kasım'daki toplantıda anlaşmaya ya "tamam" diyecek ya da reddedecek.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, daha önce yaptığı açıklamalarda, taslak metin üzerinde anlaşılsa bile konunun hükümetini aştığını ve son kararın Loya Jirga'da verileceğini belirtmişti.

Afgan Halk Meclisi'nin anlaşmayı reddetmesi halinde Amerikan askerleri 2014 sonunda bu ülkeden tamamen çekilecek. Kabul edilmesi durumunda ise 10 ile 12 bin civarında Amerikan askerinin ülkede kalması öngörülüyor.

TALİBAN: SAVAŞ İLANI

Ancak Amerikan askerlerinin yargılanması konusundaki anlaşmazlıklarda bir ilerleme sağlanamadı. Kabil yönetimi, masum Afganları öldürmekle ya da Afganistan'a karşı suç işlemekle itham edilen Amerikan askerlerinin Afgan mahkemelerinde yargılanması konusunda ısrarcı.

Bu konudaki, anlaşmazlık, Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'taki askerlerini tamamen geri çekmesine neden olmuştu.

Afganistan'da 2001'de başlatılan askeri operasyonların ardından görevden uzaklaştırılan Taliban ise İkili Güvenlik Anlaşması'nın imzalanmasının sıcak savaşın yeniden başlayacağı anlamına geldiğini, ayrıca Loya Jirga'da karar verenlerin vatan haini ilan edilerek hedef alınacaklarını dile getiriyor.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan yazılı açıklamada, Halk Meclisi üyelerinin ABD ile İkili Güvenlik Anlaşması'na "evet" demesi halinde, Taliban militanlarının hedefi olacağı ifade edildi.

Açıklamada "ABD'nin çıkarlarına hizmet edecek olan bu sahte toplantının Afgan milletine ihanet olduğu" ifadelerine yer verildi.

LOYA JİRGA NEDİR?

Loya Jirga adı Afganistan'daki en büyük etnik topluluk olan Peştuların dilinde 'büyük şura' demek. Yüzlerce yıllık bir geçmişi olan Afgan meclisinin işleyişi de İslam kültüründe danışma meclisi olarak işleyen şuraları temel alıyor. Loya Jirga Afganistan'ın zengin etnik mozaiğini yansıtan aşiretlerin önde gelen temsilcilerinden oluşuyor. Peştu, Tacik, Hazara ve Özbeklerin aynı ortamda buluşmasını sağlayan aşiretler meclisi, düzenli oturumlar yapmak yerine ülkenin ortak sorunlarına çözüm bulmak ya da bir amaç için destek sağlamak gerektiği durumlarda toplantıya çağrılıyor. Geçmişte Loya Jirga'nın gündemine gelen konular arasında aşiretler arası anlaşmazlıkları, toplumsal reformları veya kuralları karara bağlamak var. Oturumlar Peştu veya Dari dilinde yapılıyor, oturumlarda sık sık Kur'an'daki ayet veya surelerden alıntılar yapılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?