banner39

ABD'nin işgal komutanı değişti

Afganistan'daki işgal ordusu ISAF'ın yeni Komutanı General Joseph Dunford oldu

Afganistan 21.11.2013, 18:23 11.02.2013, 07:09
ABD'nin işgal komutanı değişti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'de Deniz Kuvvetleri'nin önemli isimlerinden General Joseph F. Dunford, Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik Destek Gücü'nün (ISAF) yeni komutanı oldu.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ABD güçlerinin 2014 sonuna kadar ülkeden çekilmesini planlaması ve yönetmesi için görevlendirdiği Dunford, Afganistan'daki ABD ve ISAF güçlerinin komutasını başkent Kabil'deki ISAF ana üssünde düzenlenen törenle General John Allen'dan devraldı.

Devir-teslim töreni boyunca başkent Kabil'de güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Güvenlik güçleri, ISAF merkezine yakın yolları trafiğe kapattı.

IRAK İŞGALİNDE GÖREV ALDI

2003-2011 yılları arasındaki Irak işgalinde görev yapan Dunford, 2010 yılından beri ABD Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcılığı görevini yürütüyordu. Yetkilerini devreden General Allen ise CIA'yi sarsan ilişki skandalında adı geçen isimlerden biriydi.

Pentagon, Afganistan'daki en üst düzey komutan General Allen hakkında, CIA'in eski Başkanı David Petraeus'u istifaya götüren skandala adı karışan kadınla ''uygunsuz görüşmeler'' yaptığı iddiasıyla soruşturma başlatmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?