banner15

Afgan Başbakan: Hizb-ut Tahrir terörün barışçıl kanadı

Afgan Hükümeti Başkanı Dr. Abdullah, Hizb-ut Tahrir'in terör örgütlerinin barışçıl kanadı olduunu savundu

Afgan Başbakan: Hizb-ut Tahrir terörün barışçıl kanadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan hükümeti İcra Kurulu Başkanı Dr. Abdullah Abdullah “Hizb-ut Tahrir" için "terör örgütlerinin şiddete karışmayan yan kuruluşu” nitelendirmesini yaptı.

Abdullah bu iddiasını Afganistan hükümeti Bakanlar Kurulunun haftalık toplantısında dile getirdi. Abdullah’a göre, Hizb-ut Tahrir’in etkinliği ülkesinde gittikçe artmakta hükümet bu konuda etkisiz kalıyor.

Dr. Abdullah hareketin "Afgan gençlerini terörist faaliyetlere teşvik ettiğini" de iddia etti. Afganistan hükümet yetkilisi bu iddialarını ülkesinde Taliban hareketi ve IŞİD’in etkinliğini artırdığı bir dönemde dile getirdi.

Bugün faaliyeti Afganistan’da da endişe uyandırmakta olan bu hareket 1953 yılında Filistin topraklarında kurulmuştu. Hizb-ut Tahrir ana hedefini siyasi yollarla ve şiddetsiz bir biçimde İslam halifeliğinin ve İslami nizamın yeniden tesisi lanse ediyor.

Yerel Afgan gözlemciler ülkede "Hizb-ut Tahrir" partisinin etkisininTaliban rejimi iktidardan uzaklaştırıldıktan sonra yaygınlaşmaya başladığını söylüyor.

Dr. Abdullah Abdullah kabine toplantısından sonraki açıklamasında hareketin Afganistan’daki mensuplarının sayısı ve onun ülkenin hangi illerinde çalışmalar yürüttüğü hakkında bilgi vermedi. Ancak Hizb-ut Tahrir’in bu ülkedeki vekillerinden biri BBC radyosuna partisinin Afganistan’ın tüm bölgelerinde aktif olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2015, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35