banner15

Afgan depremzedeler kış gelmeden ev derdinde

Deprem sonrası bölgeye gelen Sivil Toplum Örgütlerinin yiyecek makarna getirdiklerini ancak makarna ile duvar inşa edemeyeceklerini söyleyen bölge halkı kış gelmeden yeniden başlarını sokabilecekleri evlerin telaşına düştü.

Afgan depremzedeler kış gelmeden ev derdinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afganistan'da geçen ay meydana gelen depremde yıkılan 4 binden fazla evin kış gelmeden yeniden inşası için, bölge halkı yardım bekliyor. Halk, depremin yaralarını sarmak için "sadece makarna yetmez" diyor.

300 den fazla kişini öldüğü 4 binden fazla evin yıkıldığı 7,5 şiddetindeki depremden sonra Badahşan eyaleti hala kendini toparlayabilmiş değil.

The Guardian'da yer alan habere göre, bölge halkından Abdul Hadi, "bir STK geldi ve bize un, yağ, makarna verdi. Ama biz makarna ile nasıl duvar inşa edebiliriz..  İlk kar düştüğünde, depremin yıktığı veya  yarıklar açtığı çatılarımızdan eriyerek içeri girdiğinde bir çok çocuk ölümle karşı karşıya kalacaktır." dedi.

Yine bölge halkından İsmetullah, "STK'lar bize çadır getireceklerini vaat ettiler. Vaatlerini yerine getirmezlerse ne yapacağız bilmiyorum" diye konuştu.

Geceleri sıcaklığın sıfırın altına düştüğü şu günlerde bir Sivil Toplum Örgütü yöneticisi Sulisman Khalisyar insanların feci bir durumla karşı karşıya kaldığını söyledi. Yardım çalışmalarının yavaş ve çok yetersiz olduğunu ifade etti.


Yamgan, Warduj, ve Jurm bölgesi Taliban'ın elinde olduğu için yardım kuruluşları güvenlik endişesi ile o bölgelere gitmiyor.

18 ay önce aynı bölgede yaşanan toprak kayması sonucu evsiz kalan  200'den fazla kişi hala barınak bekliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2015, 15:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35