Afgan hükümeti Pakistan'da Taliban ile görüştü

Afgan hükümeti yetkilileri ve Taliban temsilcileri iki Pakistanlı üst düzey bürokratın katılımıyla İslamabad'da görüştü

Afgan hükümeti Pakistan'da Taliban ile görüştü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Afgan hükümetini temsil eden bir heyet, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da ilk kez Taliban temsilcileri ile bir araya geldi. 

İslamabad'da açıklanmayan bir yerde bir araya gelen Afgan hükümeti yetkilileri ve Taliban temsilcilerinin görüşmesine, iki Pakistanlı üst düzey bürokrat da eşlik etti. 

Yaklaşık iki saat sürdüğü öğrenilen görüşmede, tarafların delegasyonu içerisinde kimlerin bulunduğu gizli tutulurken, Afgan hükümeti heyetine  Dışişleri Bakan Yardımcısı Haşmet Halil Karzai’nin başkanlık ettiği belirtildi. 

Afgan Talibanı sözcüsü Zabiullah Mücahid henüz görüşmelere katıldıklarını doğrulayıcı yönde bir açıklamada bulunmazken, adının açıklanmasını istemeyen Pakistanlı bir hükümet yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Molla Mansur Dadullah önderliğindeki Taliban heyeti  ile görüşmenin gerçekleştiğini öne sürdü. 

"TALİBAN'IN DOĞRULAMASI BEKLENMELİ"

Konu ile ilgili AA muhabirine değerlendirmede bulunan güvenlik analisti ve Pakistanlı gazeteci Kemal Haydar, görüşmenin salahiyeti açısından ana akım Taliban grubu  tarafından gelecek doğrulamanın beklenmesi gerektiğini ifade ederek, "Görüşmenin etrafı dezenformasyon ile çevrili. Taliban'dan gelecek doğrulama bu noktada önem taşıyor. Eğer Afgan Talibanı lideri Molla Ömer bu görüşmeleri kabul etmezse bütün her şey nafile bir uğraş olacaktır" dedi. 

Afganistan Devlet Başkanlığı sözcülerinden Said Zafar Haşimi, bu sabah  yaptığı yazılı açıklamada, Yüksek Barış Konseyi'nden oluşan bir heyetin, Afgan Talibanı temsilcileri ile görüşmek için Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gittiğini belirtmişti.

İslamabad'da gerçekleştirilen bu görüşme, Afganistan'da yaklaşık 10 ay önce iktidara gelen hükümetin Taliban ile masaya oturduklarını ilk kez doğrulaması açısından önem taşıyor. 

Daha önce de Dubai, Urumçi, Doha ve Oslo'da Afgan heyetleri ve Taliban temsilcileri arasında görüşmeler yapılmış ancak Afgan hükümeti bu görüşmelerin resmi olmadığını ve görüşmelere katılan Afganların hükümeti temsil etmediğini belirtmişti.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 08:34
banner53
YORUM EKLE

banner39