banner39

Afgan iş adamı ve Raşid Dostum saçmaladı

Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirmesi açısında önemli olduğu belirtilen, Afgan iş adamının Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmini dokuttuğu ipek halı, Erdoğan'a teslim edilmek üzere Raşid Dostum'a verildi.

Afganistan 01.05.2019, 16:51
Afgan iş adamı ve Raşid Dostum saçmaladı

Afganistan'ın kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Hacı Feridun Nabizade ismindeki iş adamı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a olan sevgisini resmini dokutturduğu ipek halıyla gösterdi. Nabizade, halıyı Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum'a göndererek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ulaştırmasını istedi.

İş adamının özel isteğiyle yapılan söz konusu büyük ipek halının, dokuma işleminin 5 halıcı tarafından 17 ay içerisinde tamamladığı bildirildi. Böyle bir hediyenin, Türkiye ile Afganistan arasındaki dostluk ilişkilerinin güçlendirmesi açısında önemli olduğu belirtilen açıklamada, Dostum'un, iş adamına, hediyesini Recep Tayyip Erdoğan'a ulaştıracağı sözünü verdiği vurgulandı.

Afganistan'da uzun yıllardır bölgesel güç Taliban ile silahlı mücadele adına yürütülen ABD öncülüğündeki askeri operasyonlarda yüzlerce sivil öldürülmüş durumda. Amerikan askerlerinin ülkeyi terketmelerini barış görüşmeleri için en önemli şart koşan Taliban ile ABD destekli Afgan hükümeti çatışmaları devam ederken 'ipek halıya suret dokutarak hediye etmenin iki ülke arasında dostluğu pekiştireceği' söylemi abesle iştigal olarak görülüyor.

Moskova'nın kahramanı Afganistan'ın haini Raşid Dostum

Ülkedeki Özbek azınlığın lideri olan Raşid Dostum; 70'li yılların sonunda general olmuş, 80'li yıllarda Afganistan'ın Sovyet güçlerince işgali sırasında, Batılı ülkelerin desteklediği mücahitlere karşı savaşmıştı.

Moskova'nın "ulusal kahraman" ilan ettiği General Dostum aynı zamanda acımasız bir lider olarak nam salmış, Taliban güçlerinin 2001'de Afganistan'ın kuzeyinden uzaklaştırılması sırasında Amerikan güçlerince işbirliği yapmıştı.

General Dostum'un güçlerine teslim olan yaklaşık 2000 Taliban savaşçısının daha sonra "Daşte Leili Katliamı" olarak bilinen olayda, konteynerlerde ölüme terk edilmesi büyük tepki çekmişti.

 Afganistan'da nüfusun yüzde 9'unu oluşturan Özbeklerin lideri olan eski genelkurmay başkanı Dostum, 2014'teki seçimlerin ardından devlet başkanlığı yardımcılığına getirilmişti.

Kaynak: AA, www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?